Քիչ առաջ Սահմանադրական դատարանը հայտարարություն տարածեց, որ վարույթ է ընդունում Ռոբերտ Քոչարյանի գործով դիմումներից երկուսը եւ նիստի օր է նշանակել:
Այնինչ, դեռ հունիսի 7-ին ՍԴ-ն որոշում էր ընդունել 2019 թվականի մայիսի 20-ին Սահմանադրական դատարան մուտքագրված Երեւան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի (ԵԴ/0253/01/19 քրեական գործով) դիմումի նախնական ուսումնասիրման ժամկետը երկարաձգելու մասին:
«Լրացուցիչ ուսումնասիրություններ կատարելու նպատակով 2019 թվականի մայիսի 20-ին Սահմանադրական դատարան մուտքագրված Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի (ԵԴ/0253/01/19 քրեական գործով) դիմումի նախնական ուսումնասիրման ժամկետը երկարաձգել մինչև 2019 թվականի հուլիսի 9-ը»,- ասված էր ՍԴ որոշման մեջ:
ՍԴ այսօրվա հայտարարությունը թերեւս ուղիղ կապ ունի Վահե Գրիգորյանի երեկվա այն հայտարարության հետ, որ երդվելով որպես ՍԴ դատավոր՝ ստանձնում է նաեւ Սահմանադրական դատարանի նախագահի լիազորություններն ու պարտականությունները: