Քաղաքացիները դժգոհ են հունվարին սպառած գազի դիմաց վճարած գումարի չափից. «Գազպրոմ»-ը պարզաբանում է
Վերջին օրերին սոցցանցերում օգտատերերը ակտիվորեն քննարկում են, որ հունվար ամսին` դեկտեմբերի համեմատ, սպառած գազի դիմաց անհամեմատ ավելի շատ գումար են վճարել: Քաղաքացիները պնդում են նաեւ, որ բնակարանի ջեռուցման համակարգում կարգավորումների ոչ մի փոփոխություն չի եղել: Մարդկանց մի մասն էլ սա կապում է ՀՀ սահմանին գազի գինը թանկանալու հետ եւ նշում, որ սա սաբոտաժ է:
«Ջեռուցման ժամանակաշրջանում որոշ բաժանորդների կողմից դժգոհությունները կրկնվում են` կապված սպառված բնական գազի դիմաց վճարվող գումարների հետ: Այսինքն սա եղել է նախկին ջեռուցման ժամանակաշրջանում եւ դրանից էլ առաջ եւ առաջին անգամը չէ»,- այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասաց ասաց «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության հասարակայնության եւ ԶԼՄ-ների հետ կապերի ծառայության աշխատակից Միխայիլ Հարությունյանը:
«Բաժանորդների մոտ այդ որոշակի սպառման ծավալների ավելացումը հիմնականում պայմանավորված է արտաքին օդի ջերմաստիճանում: Այսինքն, դրանով պայմանավորված մեծանում է բնակարանների, տների` արտաքին պատերի ջերմային կորուստները: Եւ այդ ջերմային կորուստները պետք է փոխհատուցվեն ավելի շատ քանակությամբ գազի սպառման ծավալում»,- ասաց Հարությունյանը, ապա հավելեց, որ «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը պատրաստ է յուրաքանչյուր բողոքին անհատապես անդրադառնալ` ներկայացնելով սպառման պատմությունը` նախորդ տարիների համեմատականը տեսնելու համար:
«Այսինքն, յուրաքանչյուր բաժանորդի յուրաքանաչյուր բողոքին մենք պատրաստ ենք անդրադառնալ եւ արձագանքել: Ցանկացած խնդրի դեպքում բաժանորդները ոչ միայն կարող են, այլ նաեւ պետք է դիմեն «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը` իրենց բարձրացրած հարցերի պատասխանները կամ խնդիրների լուծումը ստանալու համար»,- ասաց Հարությունյանը:
Մեր դիտարկմանը, որ հանրությունը քննարկում է, թե սա սաբոտաժ է եւ կապ ունի սահմանում գազի գնի բարձրացման հետ, Հարությունյանն արձագանքեց. «Մենք կտրականապես անհամաձայն ենք այդպիսի պնդումների հետ եւ չենք պատրաստվում դա մեկնաբանել»:
Ի դեպ, հանրության մի որոշ զանգված վերջին օրերին քննարկում էր նաեւ, որ 2018 թվականի 1000 խոշոր հարկատուների ցանկում «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը նահանջել է 3-րդ հորիզոնական, այնինչ նախորդ տարիներին 1-ին տեղում է եղել:
Իրականում՝ 2018 թվականին «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը վճարել է 39 մլրդ 982 մլն 390 հազար դրամի հարկեր: Իսկ 2017 թվականին վճարել էր` 39 մլրդ 717 մլն 691 հազար դրամի հարկ: