Չենք խառնվում ՀՀ ներքաղաքական իրադարձություններին. Դավիթ Բաբայան
Երկու շաբաթ առաջ Արցախի Հանրապետության ԱԺ 15 պատգամավոր միջնորդություն-խնդրանք էին ներկայացրել Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազին՝ Արցախի առաջին եւ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված կալանավորումը փոխարինելու ազատությունից զրկելու հետ չկապված խափանման միջոցով, սակայն միջնորդությունը մերժվել էր:
Արցախի իշխանությունները շատ անգամներ հայտարարել են ՀՀ ներքաղաքական հարցերին չխառնվելու մասին, սակայն այս դեպքում չեզոքություն չպահպանեցին, ՀԺ-ն Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանից հետաքրքրվեց, թե ինչո՞ւ է Արցախը որոշել խառնվել ՀՀ ներքաղաքական կյանքին:
- Պարոն Բաբայան, Արցախը սովորաբար չի խառնվում ՀՀ ներքաղաքական իրադարձություններին, ինչպե՞ս ստացվեց, որ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը փոխելու համար Արցախի մի շարք պատգամավորներ որոշեցին միջնորդություն ներկայացնել:
- Դա ավելի շատ խորհրդարանի որոշումն է, իհարկե, չենք խառնվում, բնական է նաեւ ՀՀ-ն չի միջամտում մեր ներքաղաքական գործընթացներին, դա իհարկե ճիշտ է: Պարզապես խնդիրը նրա մեջ է, որ պատգամավորները միջնորդել են ոչ թե ինչ-որ դատավարական հարցերի հետ կապված, այլ ուղղակի խափանման միջոցը փոխելու հետ կապված:
Ռոբերտ Քոչարյանը եղել է նաեւ Արցախի առաջին նախագահը` պատերազմի ժամանակ, ամենածանր պահին մեծ ներդրում է ունեցել պետականաշինության եւ հաղթանակների կերտման գործում: Այս տեսանկյունից են պատգամավորները մոտեցել եւ, իհարկե շատ կարեւոր է, որ խնդիրը լինի զուտ իրավական հարթության վրա: