Մանվել Գրիգորյանի ավտոտնակում հայտնաբերված ավտոմեքենաներն Արցախի ՊԲ-ինը չեն․ Մնացականյան
Գեներալ Մանվել Գրիգորյանի առանձնատան ավտոտնակում հայտնաբերված ավտոմեքենաներն Արցախի պաշտպանության բանակինը չեն: Այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Արցախի ՊԲ հրամանատար Լեւոն Մնացականյանը:
Նա հարց է ուղղել լրագրողներին՝ որտեղի՞ց վստահություն, որ Պաշտպանության բանակի մեքենաներն են հայտնվել Մանվել Գրիգորյանի մոտ։ Այնուհետեւ ժխտական պատասխան տվել․ «Այդպիսի բան չկա, համացանցում եղել է նյութ, որտեղ Աստրախանի համայնքի բարերարները հայտարարել են, որ այդ մեքենաները տալիս են ԵԿՄ-ին, որ օգտվեն այդ մեքենաներից»: Նախարարի խոսքով` Պաշտպանության բանակին նվիրաբերած մեքենաները գտնվում են ՊԲ հաշվեկշռում: «Դա ձեզ վստահեցնում եմ»,- հայտարարել է նա:
Ավելի վաղ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը հայտարարել էր, որ Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի եւ դրան հաջորդած օրերին Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի զինծառայողների կարիքները հոգալու նպատակով «Ռուսաստանի Դաշնության հայ համայնքի» շրջանային հասարակական կազմակերպության անդամների կողմից 2016-ին մայիսին ՌԴ-ում գնվել եւ ՀՀ են տեղափոխել «ՈՒԱԶ» մակնիշի երեք ավտոմեքենա, ջերմադիտարկման սարքեր եւ զինվորական հանդերձանք:
Այնուհետեւ նշված կազմակերպության ներկայացուցիչները Կարեն Գրիգորյանի ուղեկցությամբ մեկնել են Արցախի Հանրապետություն, որտեղ վերջինիս ու ԵԿՄ նախագահ Մանվել Գրիգորյանին են հանձնել վերը նշված գույքը՝ Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակին հատկացնելու նպատակով:
Կարեն եւ Մանվել Գրիգորյաններն իրենց վստահված «ՈՒԱԶ» մակնիշի, ընդհանուր` 10 մլն դրամին համարժեք 1,389 ռուբլի արժողությամբ ավտոմեքենաներն Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակին հանձնելու փոխարեն, մի խումբ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, յուրացման եղանակով հափշտակել են դրանք, պահեստավորել ՀՀ Արմավիրի մարզի էջմիածին քաղաքի Մաշտոցի փողոցի թիվ 19 հասցեում գտնվող «Արա եւ Այծեմնիկ» ԲԲ ընկերության տարածքում եւ տնօրինել իրենց հայեցողությամբ՝ օգտագործելով անձնական կարիքների համար: