Կառավարության ծրագրում չկան կեղծ ու անհաշվարկելի ցուցանիշներ
Հունիսի 1-ին ՀՀ կառավարությունը իր նիստում հավանության արժանացրեց իր գործունեության ծրագիրը, որը առաջիկայում պետք է ներկայացվի Ազգային Ժողովին: Ի հեճուկս որոշ սպասումների, ծրագիրը ամենեւին նման չէ նախկին կառավարությունների ծրագրերին: Ընդամենը 38 էջից բաղկացած այդ ծրագրի միջով անցնում է թավշյա հեղափոխությունից հետո կառավարության հիմնական անելիքների ընդհանուր նկարագրությունը: Ծրագիրը առանձնանում է նրանով, որ դրանում թվային որեւէ ցուցանիշ չկա:
Շատերի մոտ սա զարմանք ու զայրույթ է առաջացրել, քանի որ նախկինում կառավարության ծրագրերը հեղեղված էին ցուցանիշներով: Սակայն գործող կառավարության նպատակների իմաստն ու բովանդակությունը չի ենթադրում որեւէ ցուցանիշ: Ավելին, որեւէ ցուցանիշ հաշվարկելը ներկա պահին պարզապես հնարավոր չէ: Ո՞րն է խնդիրը: Կա արդյո՞ք  որեւէ տնտեսագիտական մեթոդոլոգիա կամ բանաձեւ, որը թույլ կտար ճշգրիտ հաշվարկել, թե որքանով կաճի երկրի ՀՆԱ-ն մեկ տարվա ընթացքում, եթե տնտեսության օլիգոպոլացումը վերացվի: Չկա ու չի կարող լինել: Կամ որքան կնվազի աղքատության ցուցանիշը, եթե բիզնեսի ու քաղաքականության սերտաճումը վերացվի: Չկա ու չի կարող լինել: Կառավարությունը ընդամենը արձանագրել է, որ քանդելու է մոնոպոլիաները եւ երկրում  հաստատելու է իրական մրցակցություն: Դժվար է, թերեւս կասկածի տակ դնել, որ գործող կառավարությունը մտադիր է եւ քանդելու է մոնոպոլիաները: Եվ հենց դա էլ գրված է ծրագրում, առանց կեղծ ու անհաշվելի ցուցանիշների: Իսկ երբ արհեստական մոնոպոլիաները կքանդվեն, բիզնեսը սերտաճած չի լինի իշխանությանը, կվերանա «սեւ բյուջեն» եւ տնտեսությունը կգա «թարազուի», այ դրանից հետո կարելի է հաշվարկներ անել, դրանից հետո մեկ տարվա ընթացքում որքան կաճի համախառն ներքին արդյունքը, որքանով կկրճատվի աղքատությունը եւ այլն:  Ու եւս մի հանգամանք: Գործող կառավարության հիմնական գործառույթը, ինչպես բազմիցս հայտարարվել է, ազատ, արդար, մրցակցային, թափանցիկ արտահերթ ընտրությունների անցկացումն է: