Ռուսական ռազմական ոստիկանությունն արդեն Գյումրիում է. ՌԴ ԶՈՒ
«Ռուսական ռազմական ոստիկանությունն իր աշխատանքը Գյումրիում սկսել է մարտի 15-ից: Ներկա պահին նախապատրաստական աշխատանքներն են ընթացքի մեջ, աշխատանքային հարաբերությունների հստակեցումներ են կատարվում եւ ստորաբաժանումների կադրերի հստակեցումներ, ամեն ինչ միանգամից չի լինում եւ աշխատանքը փուլային է»,-Գյումրիում ՌՈ ներկայության մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հարցմանն ի պատասխան տեղեկացրել է ՌԴ ԶՈՒ  Հարավային ռազմական շրջանի մամուլի ծառայութունը:
Երբ ստորաբաժանումները ձեւավորվեն, ապա ռուսական կողմը հանդես կգա առավել հանգամանալից ասելիքով: Այս պահին, բացի պաշտոնական գրությունից, ոչինչ ասել չեն կարող:
Մամուլի ծառայությունից ՀԺ-ին հայտնեցին, որ հիմա Գյումրիում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմաբազայում ընտրում են ռազմական ոստիկաններին: Պատասխանատուները սա շատ կարեւոր եւ միաժամանակ պատասխանատու ու բարդ աշխատանք են համարում:
Իսկ ովքե՞ր են լինելու ռուս ռազմական ոստիկաններն ու ինչպես են նրանք ընտրվում: Մամուլի ծառայության տեղեկացմամբ, ռազմական ոստիկաններին ընտրում են եւ ՌԴ զինված ուժերից եւ Հայաստանում ծառայություն իրականացնող բոլոր ռուսական ստորաբաժանումների զինծառայողներից:
«Այստեղ զինծառայողներ են գալիս Ռուսաստանից: Հայաստանում Ռազմական ոստիկաններին ընտրում են ռուսական ռազմաբազայի պայմանագրային զինծառայողներից, ինչպես նաեւ այն զինվորական միավորումներից, որոնք տեղակայված են ՌԴ-ում »,-ասել է պատասխանատուն:
Ռուսական ռազմական ոստիկանություն միայն Գյումրիում չէ, որ ձեւավորվելու է: Մինչեւ ռուսական բանակի ամառային ուսումնական շրջանի մեկնարկը ռազմական ոստիկանության եւս մեկ ստորաբաժանում կձեւավորվի նաեւ Երեւանում:
Գյումրիում ռուսական ռազմական ոստիկանության կազմավերման շուրջ մարտի 15-ից սկսված գործողությունների, կամ ընդհանրապես ստորաբաժանում ունենալու մասին Շիրակի մարզպետը, Գյումրու քաղաքապետը տեղյա՞կ են՝ հարցին, մամուլի ծառայությունից պատասխանել են, նրանց հետ այդ մասին իրենք չեն խոսել: