Ոստիկանները հարցաքննել են Երեւանում վարձակալված մի բնակարանում ապրող երեք քուրդ եւ երկու հայ ուսանողների: Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հայտնի դարձավ աղբյուրից: «Վերջիններս ուղղորդված են գնացել այդ բնակարան»,- համոզված են հայ ուսանողները: Մեր աղբյուրը որոշակի մանրամասներ ներկայացրեց կատարվածից:
Ըստ այդմ, սկզբում հայերին են հարցաքննել, հարցրել, թե ինչ գործ ունեն քրդերի հետ: Իրենք էլ պատասխանել են, որ ուսանող են, տան վարձը թանկ է եղել, իրենք էլ որոնել, համատեղ ապրելու ցանկություն ունեցող մարդիկ են գտել, միասին մեկ բնակարան են վարձակալել, որ կարողանան վճարել: Հետո հարցաքննել են նաեւ ազգությամբ քուրդ ուսանողներին: Վերջիններս հայերեն գրեթե չեն խոսում, մի քանի բան են կարողացել ընդամենը հասկացնել ոստիկաններին, ցույց են տվել ուսանողական գրքույկները, ոստիկանները զանգել, ճշտել են, որ չեն ստում, այլեւս Հայաստանում նրանց գտնվելու պատճառների մասին հարցեր չեն տվել:
Հյուրեր, անծանոթ այցելուներ ունեցե՞լ եք՝ ոստիկանների հարցին քուրդ ուսանողները չեն կարողացել պատասխանել, որովհետեւ չեն հասկացել: Հայերից մեկը, սակայն հիշել է, որ մի քանի օր առաջ քուրդ ուսանողների մոտ մի անծանոթ տղա էր եկել, որին մինչ այս տեսած չեն եղել: Ոստիկաններին հայ ուսանողները պատմել են, որ երբ այդ տղան եկել է, իրենք հարցրել են, թե ով է, քրդերն էլ ասել են, որ իրենց ընկերն է: Անծանոթը հայ է եղել, բայց քրդերեն լավ է խոսել: Թե ինչի համար է հյուր եկել եւ ինչ է խոսել ընկերների հետ, չգիտեն:
Այնուհետ իմացել են, որ իրենց բնակարանից հեռանալուց հետո ոստիկանները նրան էլ են հարցաքննել: Նույն բնակարանում ապրող հայ ուսանողները նաեւ նկատել են, որ իրենց քուրդ ծանոթները հեռախոսները գրեթե վայր չեն դնում: Պնդել չեն կարող, բայց ինչքան լսել ու տեսել են, ծնողների հետ են խոսում, խաղում են, կամ ֆիլմ դիտում:
Ոստիկանները հայ ուսանողներին զգուշացրել են իրենց հետ բնակվողներին ուշադիր լինել, անսովոր վարք կամ այցելու ունենալու դեպքում արագ զգուշացնել իրավապահներին: Նաեւ վախեցած ուսանողներին վստահեցրել են՝ կասկածելի բան լինի, տեղյակ կպահեն: