Առաջին ամերիկահայ սենատորը. Դենի Թարքանյանը կմասնակցի ԱՄՆ սենատի 2018-ի ընտրությանը
ԱՄՆ հայ դատի հանձնախմբի արեւմտյան թեւը հայտարարություն է տարածել, որ Սենատի ընտրություններում կպաշտպանի Նեւադայից առաջադրված Դենի Թարքանյանի թեկնածությունը։ Թարքանյանի հիմնական մրցակիցը 2018 փրայմերիզում կլինի սենատոր Դին Հելլերը։
«Որպես Հայոց ցեղասպանությունից փրկված ընտանիքի թոռ, Դենի Թարքարյանը կշարունակի արդարության պայքարը ոչ միայն իր ընտանիքի, այլեւ ամբողջ հայության համար: ԱՄՆ Սենատում նրա ներկայությունն անկասկած կընդլայնի մեր հասարակության հնարավորությունները, եւ մենք հույս ունենք սերտորեն համագործակցել նրա հետ ընդհանուր նպատակներին հասնելու համար»,- հայտարարել է Հայ դատի հանձնախմբի արեւմտյան թեւի նախագահ Նորա Հովսեփյանը։
Դենի Թարխանյանը՝ ԱՄՆ հայ դատի հանձնախմբի արեւմտյան թեւի ներկայացուցիչների հետ
«ԱՄՆ հայ դատի հանձնախմբի արեւմտյան թեւի աջակցությունն ստանալն ինձ համար մեծ պատիվ է, եւ ես սպասում են իմ քարոզարշավի ընթացքում եւ ԱՄՆ սենատի առաջին ամերիկահայ սենատորն ընտրվելուց հետո մեր երկրի եւ ամերիկահայ համայնքի համար կարեւոր խնդիրների ուղղությամբ աշխատելու հնարավորությանը: Որպես մարդ, ում տատն ու պապը վերապրել են Ցեղասպանությունը՝ ես կլինեմ ուժեղ ձայն Հայաստանի  եւ ԱՄՆ-ի միջեւ հարաբերությունների բարելավման համար եւ կաշխատեմ Հայ դատի հանձնախմբի արեւմտյան թեւի հետ, որպեսզի ԱՄՆ կառավարությունը ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը»,- ասել է Թարքանյանը։
Դենի Թարքանյանը հայտնի գործարար է եւ բասկետբոլի մարզչի որդի։ Նրա հայրը՝ Ջերի Թարքանյանը, ամերիկահայերի շահերի ջատագովն է եղել։