Ֆրանսիայում Փարիզի դատարանը արդարացրել է Nouvelles d’Arménie տեղեկատվական պորտալի գլխավոր խմբագիր Արա Թորանյանին, որը վիրավորել էր Հայոց ցեղասպանությունը հերքող ֆրանսիացի հետազոտող Մակսիմ Գաուինին:
2017-ի հոկտեմբերին Գաուինը, որը ֆինանսավորվում է թուրքական վերլուծական մի կենտրոնի կողմից, դատական հայց էր ներկայացրել Արա Թորանյանի դեմ՝ զրպարտության և լրատվամիջոցներում հրապարակային վիրավորանքի հոդվածով: Պահանջում էր նյութական փոխհատուցում: Որպես մեղադրանք ապացուցող փաստեր ներկայացրել էր Nouvelles d’Arménie-ի 2013-ի և 2014-ի նյութերը, որոնցում ինքը համեմատվում է Հոլոքոսթը հերքող հայտնի Ռոբերտ Ֆորիսսոնի հետ:
Պարբերականը Գաուինին ներկայացրել էր նաև որպես թուրքական ֆաշիզմի հավատարիմ ծառայող, քանի որ հետազոտողը հայտարարել էր, թե 1915-18-ին աքսորվող հայերին ճանապարհին լավ կերակրել են, լավ են վերաբերվել աքսորի ամբողջ ընթացքում և նշանակված վայր հասնելուց հետո:
Ֆրանսիական դատարանն արդարացրել է հայ խմբագրին` նրա գործողություններում հանցակազմ չտեսնելով: Դատավճռի հրապարակումից հետո Արա Թորանյանը հայտարարել է, որ դա հաղթանակ էր հայերի Ցեղասպանությունը հերքողների դեմ: