Երեկ տարկետման իրավունքի սահմանափակման դեմ բողոքող ուսանողները դիմեցին ծայրահեղ քայլի: Նրանցից 5-ը հացադուլ հայտարարեցին: Ուսանողները նախորդ օրը խոստացել էին անակնկալ անել, եւ դա խոստացված անակնկալն էր:
Հայաստանում առաջին անգամ չէ, որ ուսանողները ինչ-որ պահանջով հացադուլ են հայտարարում: Եւ ընդահանրապես, եղել են ժամանակներ, երբ մեր երկրում հացադուլ հայտարարելն ու հացադուլից դուրս գալը առավոտ քնից արթնանալու եւ երեկոյան նորից քնելու աստիճան սովորական երեւույթ էին դարձել:
Բայց Հաց բերողի՝ Արթուր Սարգսյանի դեպքը, խորը հետք է թողել: Նրա մահից հետո հացադուլը որպես քաղաքական կամ քաղաքացիական պայքարի ձեւ սեւ երանգով է ներկվել:
Երեկ հացադուլ հայտարարած ուսանողները համակարծիք չէին, հացադուլից դուրս գալու հորդորների հետ եւ հակադարձում էին, որ դա դեռ ծայրահեղ միջոցը չէ, եւ իրենք ավելի ծայրահեղ միջոցի կդիմեն, եթե իրենց պահանջը չկատարվի:
Ուսանողները պահանջում են ԱԺ-ից ետ կանչել վիճահարույց օրեքի նախագիծը: Սա այն դեպքում, երբ այսօր այն երկրորդ ընթերցմամբ քվեարկության է դրվելու: Հավանականությունը, որ օրենքը ետ կկանչվի գրեթե զրոյական է: Ի՞նչ է սա նշանակում, ի՞նչ են անելու ըմբստացած ուսանողները, ի՞նչ ավելի ծայրահեղ քայլի մասին էին խոսում:
Երեկ արդեն նրանցից մեկի ինքնազգացողությունը այնքան վատացավ, որ նա ստիպված եղավ դուրս գալ հացադուլից: Եթե հանկարծ ավելի ծայրահեղ քայլ ասելով, նրանք նկատի ունեն ջրադուլը, ապա իշխանությունները լուրջ մտածելու տեղ ունեն:
Թեեւ այս դեպքում եւս իշխանությունների ներկայացուցիչների մտահորիզոնը շատ տարօրինակ ուղղություններով է աշխատում: Նրանք չեն էլ մտածում՝ ինչպես լուծել ստեղծված իրավիճակը, որպեսզի եւ երիտասարդների պահանջները բավարարվեն եւ իրենց մտածած «հիասքանչ» փոփոխությունները բանակում կյանքի կոչվեն:
Կարճ կոնկրետ ասում են, որ թքած ունեն մի քանի հարյուր ուսանողի վրա եւ ոչինչ մտադիր չեն ձեռնարկել: Ավելին, նրանք այսօր անգամ ԱԺ ամբիոնից անթաքույց ակնարկներ էին անում, որ ուսանողների սկսած շարժման ետեւում այն ուժերն ու երկրներն են, որոնց պետք չէ հայկական ուժեղ բանակ: Սորոսից սկսեցին, Ադբեջանով վերջացրեցին, թեեւ վերջինի անունը այդպես էլ չտվեցին, նամուս արեցին:
Հայաստանի ներսում փաստորեն ուսանողների շարժումը կառավարողներ այդպես էլ չգտնվեցին, հիմա ավելի գլաբալ փնտրտուք է սկսվել: Սկզբում մամուլը գրում էր, որ ուսանողներին իշխանական ինտրիգների շրջանակներում օգտագործում են Վիգեն Սարգսյանի դիրքերը թուլացնելու համար՝ օրինակ նրանք կառավարվում են Բ26-ից եւ այլն: Հիմա հանրապետականներն ասում են, որ նրանց օգտագործում են Հայաստանի անվտանգությունը թուլացնելու համար, եւ կառավարողները ոչ թե Հայաստանում են գտնվում, այլ օվիանոսից անդին: Իսկ գուցե այլմոլորակայինների մա՞տն է խառը, շարժման առաջնորդներից Դավիթն էլ ծպտյալ մարսաբնա՞կ է:
Ինչպես կհանգուցալուծվի իրավիճակը, դժվար է ասել, թեեւ անցած բոլոր փորձերը հուշում են, որ եթե շարժումը Բ26-ում չի ծնվել, ապա հաջողության շանսեր չունի: Բայց անկախ հանգուցալուծումից, մի բան կարող ենք արձանագրել՝ քաղաքական համակարգը արժանի չէ մեր երիտասարդներին, որոնք ակնհայտորեն գերազանցել են իրենց ավագներին: Սա մի կողմից տխուր արձանագրում է, մյուս կողմից չափազանց հուսադրող, որովհետեւ վաղվա Հայաստանը այս երիտասարդներինն է: