Ապրիլյան պատերազմի վիրավոր Ռոլանդին Գերմանիայում բուժվելու համար պակասում է 15 հազար եվրո
Ապրիլյան պատերազմում վիրավորված Ռոլանդ Սահակյանն ու նրա հարազատները հույս ունեն, որ բարի մարդկանց շնորհիվ կհանգանակվի եւս 15 հազար եվրո, ու երիտասարդը հնարավորություն կունենա մեկնել Գերմանիա՝ վերականգնողական բուժում ստանալու:
Ռոլանդ Սահակյանի առողջական վիճակին վերաբերող փաստաթղթերն ուղարկվել են Բոննի կլինիկա, որտեղից դրական պատասխան ու հրավեր է ստացվել: «Այնտեղից պատասխանել են, որ ոտքի կանգնելու շանսեր ունեմ: Ինչքա՞ն պետք է սայլակի վրա մնամ: Ես էլ պետք է ոտքի կանգնեմ, որ կարողանամ օգնել իմ ընտանիքին»,- մեզ հետ զրույցում ասաց նա:
Գերմանիայում վերականգնողական բուժման կուրսի եւ անհրաժեշտ այլ ծախսերի համար, ըստ Ռոլանդ Սահակյանի, անհրաժեշտ է ընդհանուր առմամբ 55 հազար եվրո: 40 հազարն արդեն հանգանակվել է:
Ռոլանդն ասաց, որ պետությունից աջակցություն ստանալու համար չեն դիմել: Դրա կարիքը, թերեւս չկար էլ, որովհետեւ մինչեւ այժմ ապրիլյան պատերազմում վիրավորվածներին Գերմանիա տեղափոխելու վերաբերյալ համապատասխան հանձնաժողովը միայն բացասական եզրակացություն է տվել: Հայտարարվում էր, որ Հայաստանում նրանց բուժօգնություն տրամադրելու հնարավորությունները չեն սպառվել: Ռոլանդը պետության աջակցությամբ բուժվելու նպատակով մեկ անգամ՝ մոտ մեկ ամսով, տեղափոխվել է Մոսկվա:
Երիտասարդն ապրիլյան պատերազմում վիրավորում ստացած զինծառայողներից ամենաերկարն էր մնացել զինվորական հոսպիտալում: Նա ստացել էր ողնաշարի ու նաեւ ներքին օրգանների բազմաթիվ վնասվածքներ: Ենթարկվել է 12 վիրահատության: Այժմ վերականգնողական բուժում է ստանում «Միքայելյան» հիվանդանոցում՝ մինչեւ որ կլինի Հայաստանում կառուցվող վերականգնողական կենտրոնի բացումը:
Ռոլանդ Սահակյանն Արմավիրի մարզի Այգեշատ գյուղից է: Սեփական միջոցներով որդուն բուժման ուղարկելու հնարավորություն նրա ընտանիքը չունի: