ՌԴ-ն Հայաստանին 100 մլն դոլարի վարկ կտա սպառազինություն գնելու համար
Հայաստանը Ռուսաստանից հերթական վարկը կվերցնի սպառազինություն գնելու համար: Նման որոշում է կայացվել կառավարության այսօրվա նիստում: Հարցը չզեկուցվող է եղել, այսինքն՝ չի հնչել կառավարության նիստում: Կառավարությունը հավանության է արժանացրել ֆինանսների նախարարի տեղակալ Ատոմ Ջանջուղազյանի ներկայացրած՝ պետական արտահանման վարկին համաձայնագրին:
Վարկի գումարը 100 միլիոն դոլար է: Այն տրամադրվելու է տարեկան 3 տոկոս տոկոսադրույքով եւ 20 տարի ժամկետով:
Համաձայնագրի դրույթների հիման վրա Հայաստանի պաշտպանության նախարարության եւ «Ռոսոբորոնէկսպորտ» ԲԲԸ միջեւ կստորագրվեն առանձին պայմանագրեր վերոնշյալ ժամանակակից սպառազինության եւ տեխնիկայի ՀՀ-ին տրամադրելու կարգի, ժամկետների, այդ ռազմական տեխնիկայի կիրառմանը վերաբերող տեղեկատվության տրամադրման պայմանների, կողմերի պարտավորությունների, դրա նորոգման եւ տեխնիկական սպասարկման պարտավորությունների, ձեռքբերման համար վճարումների եւ այլ հարցերի վերաբերյալ:
Հարկ է նշել, որ Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության հետ համանման համաձայնագիր կնքվել է 2015թ. հունիսի 26-ին, որն այժմ գործում է: Համաձայնագրի կնքումը համապատասխանում է ՀՀ ռազմավարական շահերին եւ դրա իրագործումը կծառայի ՀՀ անվտանգության ամրապնդման նպատակներին: