Այս տարի արտաքնոց նետվեց երեք նորածին. երկուսի դեպքում մայրերն ամուսնացած չէին
Ընթացիկ տարում Հայաստանի ողջ տարածքում գրանցվեց մանկասպանության ամենաքիչը երեք դեպք: Դեպքերից առաջինը գրանցվեց տարեսկզբին՝ Շիրակի մարզի Ջաջուռ գյուղում. 30-ամյա Ա. Բ.-ն իրենց բակի արտաքնոցում ծննդաբերել էր, երեխան ընկել էր հորն ու մահացել: Կինը գտնվել էր հղիության 8-րդ ամսում, մահացած փոքրիկը կնոջ 4-րդ երեխան էր: Հղությունը գրանցված է եղել, ընթացել է նորմալ: Գյուղապետը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ դեպքը պատահականություն է, եւ եթե կինը չցանկանար լույս աշխարհ բերել փոքրիկին՝ ավելի շուտ կհրաժարվեր: Հիմք ընդունելով համայնքի ղեկավարի բնութագիրը, կարելի է քիչ թե շատ հավատալ, որ կինն իրականում վիժել է, եւ երեխան էլ բնավ անցանկալի պտուղ չի եղել:
Հաջորդ սահմռկեցուցիչ դեպքը գրանցվեց Լոռու մարզի Արևածագ գյուղում: Չամուսնացած աղջիկը, ով ամիսներ առաջ էր վերադարձել ՌԴ-ից ու ապրում էր եղբոր հետ, հղիությունը բոլորից թաքցրել էր: Դեպքի օրն առավոտյան գնացել էր բակում գտնվող զուգարան ու վիժել, 7 ամսական պտուղն ընկել էր հորը:  Կնոջն արնահոսությամբ տեղափոխել էին հիվանդանոց, այնուհետ արդեն գյուղ էին ժամանել փրկարարներն ու ոստիկանները, ովքեր մահացած վիճակում հորից դուրս էին բերել երեխայի անշնչացած մարմինը: Ի տարբերություն Ջաջուռի, այս դեպքում, թերեւս, հիմնական վարկած շրջանառվեց ոչ թե պատահականությունը, այլ երեխայի՝ անցանկալի լինելն ու նրանից ազատվելը: Կնոջ հղիության  մասին չէին իմացել անգամ հարազատներն ու մտերիմները: Հղությունը որեւէ տեղ չէր գրանցվել, կինը որեւէ հետազոտություն չէր անցել:
Վերջին նմանատիպ դեպքը գրանցվեց օրեր առաջ Տավուշի մարզի Նորաշեն գյուղում: 32-ամյա կինն առավոտյան արթնացել էր, սեփական ուժերով պատշգամբում ունեցել երեխային, որին մոր հետ նետել էին զուգարանի հորը: Փոքրիկը մահացել էր, կինը տեղափոխվել Բերդի հիվանդանոց: 32-ամյա կինը եւս ամուսնացած չի եղել: Սա կնոջ առաջին հղիությունն էր, որ թաքուն էր պահվել բոլորից: Կինը բժիշկներին հայտնել էր, որ երեխան ծնվելուց ճիչ է արձակել: Մինչդեռ տատիկի պատմելով` փոքրիկը մահացած է ծնվել:
Մի բան հստակ է, նույնիսկ եթե փոքրիկները մահացած են ծնվել, դա դեռ որեւէ մեկին իրավունք չի տալիս երեխայի անշնչացած մարմինը նետել արտաքնոց: Արարք, որ պարզապես անթույլատրելի ու աններելի է: Չպետք է մոռանալ նաեւ այն հանգամանքը, որ գոնե վերջին երկու դեպքերը գաղտնի կմնային, եթե կանանց առողջական վիճակը չվատանար ու նրանք առանց պտղի չհասնեին հիվանդանոց: