ՀՀ ազգային հերոսները. ո՞ւմ եւ ինչի՞ համար են շնորհել այդ կոչումը
Հայաստանի Հանրապետության ազգային հերոսնի 15 հոգուց բաղկացած ցանկը համալրվել է եւս մեկով: ՀՀ նախագահական նստավայրում սեպտեմբերի 21-ին Անկախության 26-ամյակի առիթով պարգեւատրումների արարողության ժամանակ արգենտինահայ գործարար Էդուարդո Էռնեկյանին Ազգային հերոսի կոչում է շնորհվել:
Մինչ օրս ՀՀ ազգային հերոսներն էին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Վազգեն Ա Կաթողիկոս Ամենայն Հայոց, նրան Ազգային հերոսի կոչում շնորհվել է 1994 թ-ին՝ ազգային և հոգևոր արժեքների պահպանման և բազմապատկման գործում բացառիկ ծառայությունների համար:
Վիկտոր Համբարձումյան՝ Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայի պատվավոր պրեզիդենտ, ում Ազգային հերոսի կոչում շնորհվել է 1994 թ-ին: Համբարձումյանին կոչումը շնորհվել է համաշխարհային նշանակության գիտական արժեքների ստեղծման, գիտության կազմակերպման բնագավառում մատուցած բացառիկ ծառայությունների և ազգանպաստ հասարակական գործունեության համար:
Ալեք Մանուկյան՝ Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության ցկյանս նախագահ: Ազգային հերոսի կոչումը շնորհվել է 1994 թ-ին՝ համազգային նշանակություն ունեցող բացառիկ ծառայությունների, բազմամյա ազգանվեր ու հայրենանվեր գործունեության համար
Մոնթե Չառլզի Մելքոնյան՝ Ազգային հերոսի կոչումը շնորհվել է 1996 թ-ին (հետմահու)՝ հայրենիքի պաշտպանության գործում համազգային նշանակություն ունեցող բացառիկ ծառայությունների համար:
Ջիվան Զավենի Աբրահամյան՝ Ազգային հերոսի կոչումը շնորհվել է 1996 թ-ին (հետմահու)՝ հայրենիքի պաշտպանության գործում համազգային նշանակություն ունեցող բացառիկ ծառայությունների համար:
Վիտյա Վորոշի Այվազյան՝ Ազգային հերոսի կոչումը շնորհվել է 1996 թ-ին (հետմահու)՝ հայրենիքի պաշտպանության գործում համազգային նշանակություն ունեցող բացառիկ ծառայությունների համար:
Մովսես Գևորգի Գորգիսյան՝ Ազգային հերոսի կոչումը շնորհվել է 1996 թ-ին (հետմահու)՝ հայրենիքի պաշտպանության գործում համազգային նշանակություն ունեցող բացառիկ ծառայությունների համար:
Թաթուլ Ժորժիկի Կրպեյան՝ Ազգային հերոսի կոչումը շնորհվել է 1996 թ-ին (հետմահու)՝ հայրենիքի պաշտպանության գործում համազգային նշանակություն ունեցող բացառիկ ծառայությունների համար
Գեղազնիկ Արմենակի Միքայելյան՝ Ազգային հերոսի կոչումը շնորհվել է 1996 թ-ին (հետմահու)՝ հայրենիքի պաշտպանության գործում համազգային նշանակություն ունեցող բացառիկ ծառայությունների համար:
Յուրա Վաղարշակի Պողոսյան՝ Ազգային հերոսի կոչումը շնորհվել է 1996 թ-ին (հետմահու)՝ հայրենիքի պաշտպանության գործում համազգային նշանակություն ունեցող բացառիկ ծառայությունների համար:
Կարեն Սերոբի Դեմիրճյան՝ Ազգային հերոսի կոչումը շնորհվել է 1999 թ-ին (հետմահու):
Վազգեն Զավենի Սարգսյան՝ Ազգային հերոսի կոչումը շնորհվել է 1999 թ-ին (հետմահու):
Շառլ Ազնավուր՝ Ազգային հերոսի կոչումը շնորհվել է 2004 թ-ին՝ աշխարհին Հայաստանի ներկայացման գործում և երկրի առջև ունեցած բացառիկ ծառայությունների համար, ինչպես նաև ծննդյան 80-ամյակի առթիվ:
Քըրք Քըրքորյան՝ Ազգային հերոսի կոչումը շնորհվել է 2004 թ-ին՝ համազգային նշանակության բացառիկ ծառայությունների, Հայաստանի շենացմանն ու բարգավաճմանն ուղղված գործունեության համար
Նիկոլայ Ռիժկով, Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի նախագահ, Դաշնության խորհրդի անդամ: ՀՀ Ազգային հերոսի կոչումը շնորհվել է 2008 թ-ին՝ 1988 թվականին Հայաստանում տեղի ունեցած աղետալի երկրաշարժից հետո կատարված վերականգնողական աշխատանքների կազմակերպման գործում ներդրած ծանրակշիռ անձնական ավանդի, դժվարին պահերին հայ ժողովրդին ցուցաբերած բարոյական բացառիկ աջակցության համար:
40489 դիտում
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության Շիրակի մարզի գրասենյակներում խուզարկություններ են
Մայիսի 28-ին ով կարող է, թող գա Հանրապետության հրապարակ, ուզում ենք ցույց տալ՝ ինչ է եղել վերջին տարիներին
Արարատի մարզի դատախազն իր դիմումի հիման վրա ազատվել է աշխատանքից
ՀՀ վարչապետն ու ՔՊ թիմը քարոզարշավ են իրականացրել Գորայքում ու Անգեղակոթում
«Զովետի» ՍՊԸ-ում հայտնաբերվել է վտանգավոր կաթնամթերք. արտադրությունը կասեցվել է
Ծանրամարտի երիտասարդական ԱԱ. մրցումային վերջին օրը Հայաստանն ունի երկու մասնակից
Երևանում և Արմավիրի մարզում լցակայանների և ավտոտեխսպասարկման կետի գործունեություն է դադարեցվել
Մաղթում եմ քաղաքական ուժերի միջև բովանդակային քննարկումներ ու պոզիտիվ քարոզարշավ. Միրզոյան
Քաջարան-Ագարակ ճանապարհահատվածի շուրջ 450 մ երկարությամբ թունելում իրականացվում են ջրամեկուսացման աշխատանքներ