Հայեր, պինդ եղեք, այս մարդիկ ուզում են ձեզ մեռած տեսնել ու վերջ. Լապշինը` Բաքվից հետո
Ալիևի ներումից հետո ադրբեջանական բանտից ազատ արձակված բլոգեր ու ճանապարհորդ Ալեքսանդր Լապշինը, որը Բաքվում եղած ժամանակ ներողություններով, շնորհակալություններով և Արցախն Ադրբեջանի տարածք ճանաչող տեքստով նամակ էր գրել Ալիևին, Բաքվից հեռանալուց հետո նորից անդրադարձել է Արցախին։
«Ամոթ է խոստովանել, բայց մինչ ադրբեջանական բանտում հայտնվելը ես ազնվորեն կարծում էի, որ ղարաբաղյան հարցը վիճելի է ու պիտի լուծվի Ադրբեջանի սահմանները հարգելով։ Ինչ ապուշն էի ես։ Ադրբեջանը դեռ 1988-ին սկսեց ահաբեկել հայերին Սումգաիթում, Բաքվում, Ղարաբաղում՝ նացիստական juden frei (հրեաներից մաքրած) սխեմայով, սակայն ոչ թե հրեաների, այլ հայերի հանդեպ կիրառմամբ։ Այնուամենայնիվ, հրեաների 95 տոկոսը փախավ Ադրբեջանից նույն ժամանակ, փորձանքից հեռու՝ կավարտեն հայերի հետ, կսկսեն ազատվել հրեաներից։ Գենետիկ հիշողություն է։ Իսկ այսօր հրեաներին Ադրբեջանում շատ սիրում են՝ իհարկե, որովհետև այնտեղ հրեաներ չկան, մի քանի հազար, նախկին մոտ 100 հազարից», նշել է Լապշինը:
Նա ընդգծել է, որ մեղադրական եզրակացությունում նշվում էր, թե նա Ղարաբաղն Արցախ է անվանել։ «Օրուցերեկ հանդուրժողականության մասին հայտարարող Ադրբեջանը Ղարաբաղի հայկական անունն ապօրինի է համարում։ Այսինքն` հայերենն օրենքից դուրս է, հայերենով խոսել հայերին չի կարելի, սեփական կրոն ունենալ չի կարելի ու ընդհանրապես, ըստ քննիչ Թալիբովի, ցեղասպանություն չի եղել: Ասում էր` եթե թուրքերը մորթեին նրանց, քիչ գլխացավ կունենայինք»։
«Հայեր, պինդ եղեք։ Այս մարդիկ ուզում են ձեզ մեռած տեսնել ու վերջ։ Ու եթե Հայաստանի թուլացման կամ բանակցությունների հետևանքով դուք Ղարաբաղը կորցնեք, իմացեք՝ նրանք կգան ձեզ մորթելու, այնպես, ինչպես վարվել են թուրքերը 100 տարի առաջ», եզրափակել է Լապշինը։