Սանահինի վանական համալիրի բակում պատմական տապանաքարերը հեռացրել են, նոր թաղում կազմակերպել
Սանահինի վանական համալիրում երկու պատմական տապանաքարեր տեղահանվել են ու դրանց տեղում նոր թաղում կազմակերպվել: Այդ մասին ահազանգում է ֆեյսբուքյան օգտատեր, լրագրող Նվարդ Մանվելյանը (Նու Արդ):
«Երեկ Սանահինում էի... Այն ինչին ես ականատես եղա վանական համալիրին հարող տարածքում եւ հատկապես ողջ կառույցի ամբողջությամբ, ինձ, մեղմ ասած, շոկի ենթարկեց: Պարզվում է` վանական համալիրին հարող տարածքում` Զաքարյան իշխանների դամբարանի հենց հարեւանությամբ բառացիորեն օրեր առաջ երկու պատմական տապանաքարեր տեղահանվել եւ մի կողմ են շպրտվել, տեղում նոր գերեզմաններ են հայտնվել։ Վանական համալիրի կտուրին, գմբեթներին ու պատերին անտառ է գոյանում, իսկ գմբեթարդի ծածկասալերը ժամանակին նորոգելու եւ անավարտ թողնելու հետեւանքով կանաչ լույս է վառվել Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցու շուտափույթ եւ անարգելք փլուզման համար: Արդյունքում գմբեթից հոսող ջուրն ավելի է վնասում լանջերը եւ տակին գտնվող թաղերը: Տեղում հանդիպեցի եւ զրուցեցի վանական համալիրում ծառայություն իրականացնող հոգեւորական Հայր Ավետիկի հետ, ով պարզվում է մեղմ ասած՝ անկարող է եղել կանխելու կատարվող վանդալիզմը»,- գրել է օգտատերը:
ՀՀ մշակույթի նախարարության պատմության եւ մշակույթի հուշարձանների պահպանության գործակալության պետ Արմեն Աբրոյանը մեր զրույցում մեկնաբանելով կատարվածը, ասաց.
«Դրանք եղել են առանց մշակույթի նախարարության հետ համաձայնեցման եւ թույլտվության: Այսինքն` անօրինական են, եւ խնդրի հետ կապված մենք համապատասխան գրություններով դիմում ենք համապատասխան մարմիններին` տեսնելու ինչպես կարող ենք վնասը վերականգնել»: Գործակալության պետը պարզաբանեց, որ այս պահին նկատի ունի համայնքապետարանը, Մայր աթոռը եւ մարզպետարանը` հավելեց, որ իրավիճակի զարգացման ընթացքով պայմանավորված կարող են դիմել նաեւ այլ կառույցներ:
Արմեն Աբրոյանը մեր զրույցի պահին դժվարացավ ասել, թե Սանահինի բակում ում տապանաքարերն են քանդվել եւ ում շիրիմներն են հայտնվել այդ տարածքում:
Մեր պարզած նախնական տեղեկություններով` այդտեղ հուղարկավորվողը Սանահինի շարքային բնակիչներից է` տարեց մի տղամարդ:
Սանահինի միջնադարյան վանական համալիրը գտնվում է Լոռու մարզի Ալավերդի քաղաքում:
Այն հիմնել է Հայոց թագավոր Աշոտ Գ Ողորմածը` 966 թ.-ին։ Սանահինը դարձել է Կյուրիկյանների վարչական կենտրոնը եւ տոհմական դամբարանը (մինչև XII դ. կեսը), ինչպես նաեւ Կյուրիկյան թագավորության եկեղեցական թեմի առաջնորդ-եպիսկոպոսի աթոռանիստը (մինչեւ XI դ. կեսը)։ X-XI դդ. եղել է մշակութային կենտրոն, ունեցել բարձրագույն տիպի դպրոց, դրան կից հարուստ գրադարան։ XII դ. վերջին Տաշիր գավառի կազմում Սանահինը դարձել է Զաքարյանների սեփականությունը եւ տոհմական հանգստարանը։ Սանահինը կրկին վերածվել է գիտամշակութային կենտրոնի, նվիրատվությունների հաշվին ձեռք բերել ընդարձակ կալվածքներ։ Սանահինի համալիրի կազմում են Սուրբ Աստվածածին եւ Ամենափրկիչ եկեղեցիները, 3 գավիթ, գրատունը, զանգակատունը, ակադեմիան, Սուրբ Գրիգոր փոքրաչափ եկեղեցին՝ մատուռը։ Համալիրի հնագույն եկեղեցին՝ Սուրբ Աստվածածինը, կառուցվել է 928-944 թթ.-ին։
2001 թ-ին Սանահինի համալիրն ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային մշակութային «Արժեքների ցանկում»։
Լուսանկարը` Նու Արդի: