Ազգային ժողովի նիստում, երբ կառավարության ղեկավար Կարեն Կարապետյանն ավարտեց կառավարության ծրագրի ներկայացումը, Հանրապետական խմբակցության պատգամավոր Սեյրան Սարոյանը հարց ուղղեց վարչապետին, որը վերաբերվում էր Արմավիրի մարզի կարկտահարության ենթարկված համայնքների խնդիրներին:
Սեյրան Սարոյանը նշեց, որ տեղյակ է վարչապետի հանձնարարականից, որպեսզի վնասի չափը հաշվարկվի, դա ողջունելի է, բայց եթե խնդիրը չկարգավորվի մարզի 7 գյուղերի բնակիչների կեսը կարտագաղթեն, կգնա Ռուսաստանի Դաշնություն: «Բանկեր էն վիճակում են, գյուղացին էլ… վկա էլ չկա, որ նորից թազա վարկ վերցնեն, սաղ գյուղ իրար վկա են: Նոր ենք իմացել, որ մեկը մեկին երաշխավորի, որ բանկերը մեզ փող տան: Վկա չունենք գյուղերում, փող չունենք գյուղերում, կարկուտը, աղետն եկավ, ավիրեց: Թուրքից բեթար է էդ կարկուտը: Հիմա թուրքի դեմ կարում ենք պայքարենք, կարկուտի դեմ չենք կարում»,- ասաց Սեյրան Սարոյանը՝ նշելով, որ պետք է օգնել գյուղացուն:
«Ուժեղ թնդանոթներ դնենք, ինչ անենք, որ էդ ուժեղ կարկուտը ցրենք, ամեն տարի էդ նույն գյուղերն էդ նույն աղետի մեջ են: Հիմա ոնց, որ գնանք կռիվ ավտոմատի փոխարեն պիստալետ վերցնենք ձեռքներս»,- նկատեց պատգամավորը:
Սեյրան Սարոյանը նշեց, որ գյուղացիները կարկտահարությունից հետո եկամուտ չստանալով՝ կարող են հայտարարել, որ եթե կարկուտը չլիներ, իրենք մեծ եկամուտներ էին ստանալու: «Փորձենք, որ մեր գյուղնախարարն էլ մեկ-մեկ գա մեր գյուղեր, նորմալ տենա իրա աչքով: Թե չէ ասում են կարողա սառեցնեն (վարկերի տոկոսները), չեն սառեցնի, ժողովուրդը կմեռնի տենց: Հեսա ինչքան ինֆարկտ եղավ գյուղնախարարն է պատասխան տալու էդ ժողովրդի համար, որովհետեւ գյուղացու վիճակն էն չի»,- նշեց Սեյրան Սարոյանը: