Թուրքիայի խորհրդարանի հայ պատգամավոր Սելինա Դողանը, որը ներկայացնում է ընդդիմադիր ժողովրդահանրապետական կուսակցությունը, մեջլիսում բարձրացրել է թուրքական մամուլում հայերի դեմ ատելության դրսեւորումներով նյութերի մտահոգիչ վիճակագրության հարցը,- գրում է demokrathaber.org-ը:
Դողանը նկատել է, որ մարդկանց շրջանում ատելության սերմանման հարցում էական դեր ունի քաղաքական գործիչների հռետորաբանությունը եւ հորդորել է պատգամավորներին այսուհետ ավելի ուշադիր լինել իրենց կիրառած բառերի ու արտահայտությունների հարցում։
Թուրքիայում գործող Հրանտ Դինք հիմնադրամը հունիսի 13-ին հրապարակել էր «Մամուլում ատելություն պարունակող նյութերի դիտարկում» զեկույցը, որում նշված է՝ վերջին 4 ամսում թուրքական լրատվամիջոցներում ազգային, էթնիկ եւ կրոնական խմբերին թիրախավորող 1876 հոդված եւ լուր է հրապարակվել: Ամենաշատը թիրախավորվել են հայերը: