Համանախագահները գոհ են Սարգսյան-Ալիեւ հանդիպումից ու պայմանավորվածություններից
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների նախաձեռնությամբ Ժնեւի ՄԱԿ-ի գրասենյակում եւ այլ միջազգային կազմակերպություններում Շվեյցարիայի մշտական ներկայացուցչի կեցավայրում տեղի ունեցան Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների բանակցությունները:
Հանդիպումը տեղի է ունեցել երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի եւ Էլմար Մամեդյարովի, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի (Ռուսաստան), Էնդրյու Շեֆերի (ԱՄՆ), Ստեֆան Վիսկոնտիի (Ֆրանսիա) ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի մասնակցությամբ:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն են տարածել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ այսօր Ժնևում կայացած հանդիպման մասին:
ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքից տեղեկանում ենք, որ նախագահները պայմանավորվել են միջոցներ ձեռնարկել բանակցային գործընթացը խորացնելու եւ շփման գծում լարվածության կրճատման ուղղությամբ լրացուցիչ քայլեր ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Համանախագահները գոհունակություն են հայտնել նախագահների ուղիղ բանակցությունների առնչությամբ, որոնք տեղի են ունեցել տևական ժամանակ անց:
Համանախագահները կրկին հիշեցրել են իրենց` Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում կողմերի միջև միջնորդ լինելու պատրաստակամությունը:
«Որպես հաջորդ քայլ՝ մոտ ապագայում համանախագահները աշխատանքային խորհրդակցություններ կանցկացնեն ԱԳ նախարարների հետ»,- նշվել է հայտարարության մեջ:
Պայմանավորվել են միջոցներ ձեռնարկել բանակցային գործընթացը խորացնելու. Ժնևում ավարտվել է Սարգսյան-Ալիև հանդիպումը