Կառավարությունը 7 մլրդ 548 մլն դրամ հատկացրեց Արցախի քաղաքացիներին աջակցելու համար. հատկացումների ծավալը 55 մլրդ դրամ է
ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում որոշեց պահուստային ֆոնդից աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությանը 7 մլրդ 548 մլն դրամ հատկացնել՝ Արցախի քաղաքացիների աջակցության ծրագրի՝ ապրիլ ամսվա ֆինանսավորումը ապահովելու համար:
Հարցը զեկուցող ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանն ասաց, որ, Կառավարության որոշմամբ, 2021 թվականի մարտ, ապրիլ, մայիս եւ հունիս ամիսների ընթացքում յուրաքանչյուր արցախցու տրամադրվում է 68 հազար դրամ աջակցություն, բացառությամբ՝ 18-ից 63 տարեկան տղամարդկանց:
«Մինչեւ այժմ Արցախին տրամադրված աջակցության ծավալը ընդհանուր կազմել է մոտ 33 մլրդ դրամ, այդ թվում՝ նաեւ նախորդ ամիս հատկացում է կատարվել 7.5 մլրդ դրամի շրջանակներում: Կառավարության՝ արդեն հաստատված ծրագրերով եւս 22 մլրդ դրամի որոշում ունենք, որից մեկն էլ այս հատկացումն է: Տրամադրված եւ Կառավարության որոշումներով հաստատված հատկացումների ծավալը կազմելու է 55 մլրդ դրամ»,- ներկայացրեց նախարարը:
Նրա խոսքով՝ այս ծրագրով նախորդ ամիս 101 հազարից ավելի արցախցի աջակցություն է ստացել:
Նա հիշեցրեց, որ, համաձայն Կառավարության կարգավորումների, յուրաքանչյուր ամիս լրացուցիչ դիմելու անհրաժեշտություն չկա. «Այսինքն՝ մարտ ամսին այն քաղաքացիները, որ դիմել են, հետագա ամիսներին ավտոմատ իրենց բանկային հաշվին յուրաքանչյուր ամսվա 20-ին կփոխանցվի: Իսկ Արցախի կենսաթոշակառուները եւ նպաստ ստացողներն իրենց կենսաթոշակի եւ նպաստի հետ միանգամից կստանան, որպեսզի հավելյալ խնդիրներ չլինեն»:
Առաքելյանն ասաց, որ միեւնույն ժամանակ քաղաքացիների մի փոքր խումբ է մնացել, որոնք աջակցության ծրագրերից դուրս են մնացել, եւ այդ առումով փոփոխություն կանեն, որպեսզի նրանք նույնպես դառնան ծրագրի շահառու:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հետաքրքրվեց, թե ովքե՞ր են կոնկրետ այս ծրագրից օգտվելու, ի պատասխան՝ նախարարն ասաց, որ ծրագրի շահառու են դառնում Արցախի Հանրապետության բոլոր քաղաքացիները, բացառությամբ՝ 18-ից 63 տարեկան տղամարդկանց, այսինքն՝ կանայք, երեխաները, կենսաթոշակառուները, ովքեր հաշվառված են Արցախում:
Վարչապետը նաեւ հարցրեց՝ եթե մարդը կենսաթոշակառու է, միայն 68 հազա՞րն է ստանում, թե՞ ե՛ւ կենսաթոշակը, ե՛ւ 68 հազար դրամը, Առաքելյանը պատասխանեց, որ անկախ ստացած կենսաթոշակից կամ աշխատավարձից՝ ստանում են լրացուցիչ 68 հազար դրամ: