Չկա այդ հոդվածը, չկա հանցագործության դեպք. Քոչարյանի պաշտպանը միջնորդեց դադարեցնել քրեական հետապնդումը
02/04/2021 schedule19:12
Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը միջնորդեց դադարեցնել քրեական հետապնդումը 300.1 հոդվածով՝ հանցագործության դեպքի բացակայության հիմքով. «Չկա սահմանադրական կարգի տապալման հոդվածը, չկան հանցագործության դեպքեր: Պահանջում ենք նաև վերացնել խափանման միջոցը: Մենք գտնում ենք, որ չկա գործին խոչընդոտելու հնարավորություն, եթե դատարանը կգտնի նման հավանականության կա, ըստ այդմ գրավի չափը պետք է փոփոխի, նվազեցվի»:
Պաշտպաններից Արամ Վարդաևանյանն էլ հավալեց, որ միանում է միջնորդությանը և կրկին պնդում է, որ պետք է դադարեցնել քրեական հետապնդումը, իսկ խափանման միջոցն առհասարակ ենթակա է վերացման: Արմեն Գևորգյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանը միացավ Քոչարյանի պաշտպանների միջնորդությանը՝ ևս մեկ անգամ հիշեցնելով, որ 300.1 հոդվածն այլևս գոյություն չունի:
Հիշեցնենք, որ չնայած դատախազների պնդումների, դատավոր Աննա Դանիբեկյանը որոշում կայացրեց մեղադարողի և պաշտպանական կողմի միջնորդությունները քննել առանձին և ՍԴ որոշման հետ կապված միջնորդությունները քննարկել դատական այսօրվա նիստում: