Վճռաբեկ դատարանի դատավոր ընտրվեց Արսեն Մկրտչյանը
ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Վահագն Հովակիմյանը հայտնեց, որ 102 պատգամավոր մասնակցել է քվեարկությանը: Արմեն Հայկյանցի թեկնածությանը կողմ է քվեարկել 11 պատգամավոր, Արսեն Մկրտչյանին՝ 87 պատգամավոր: Անվավեր է ճանաչվել 4 քվեաթերթիկ:
Բարձրագույն դատական խորհուրդը ի սկզբանե Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական և վարչական դատարանի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրել էր Սամվել Գրիգորյանի, Արմեն Հայկյանցի և Արսեն Մկրտչյանի թեկնածությունները: Սամվել Գրիգորյանը, սակայն, ինքնաբացարկ էր հայտնել:
Նախորդ քառօրյային Ազգային ժողովը քննարկել էր Արսեն Մկրտչյանի և Արմեն Հայկյանցի թեկնածությունների հարցը:
«Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը քննարկման ավարտին հայտարարել էր, որ չեն ընտրելու Վճռաբեկ դատարանի դատավորի՝ իրենց դիրքորոշումը արտահայտելով Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի գործունեության և հայտարարությունների նկատմամբ: Այսպիսով՝ ԱԺ-ն չէր ընտրել Վճռաբեկ դատարանի դատավորի:
Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանն էլ հայտարարել էր, որ Վճռաբեկ դատարանի դատավորի ընտրության երկրորդ փուլը կանցկացվի այս քառօրյայի ընթացքում: