Որևէ իրավական կազուս չկա. Բադասյանը՝ Օնիկ Գասպարյանի ազատման և Արտակ Դավթյանի նշանակման մասին
«Որևէ իրավական կազուս չկա: Օնիկ Գասպարյանն ազատված է զբաղեցրած պաշտոնից: Արտակ Դավթյանը նշանակված է համապատասխան պաշտոնում»,- այս մասին այսօր խորհրդարանում լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնեց արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը:
Դիտարկմանը, որ եղել է Վարչական դատարանի որոշում, ինչպես նաև Գասպարյանի պաշտպանները հայտարարել են՝ Օնիկ Գասպարյանը շարունակում է ԳՇ պետի պաշտոնին մնալ, քանի որ կա դատարանի միջանկյալ որոշում, նախարարը խորհուրդ տվեց վերլուծել, թե ինչ է նշանակում իրավունքի ուժով ուժի մեջ մտած որոշում. «Մեկնաբանությունները, թե հայցի ապահովման միջոցով հնարավոր է կասեցնել որևէ գործընթաց, կամ ավարտված գործընթացը «վերանայել», կարծում եմ՝ տեղին չեն և շահարկումների դաշտում են»:
Բադասյանի խոսքով՝ Սահմանադրությունը նշում է՝ եթե համապատասխան առաջարկ է ներկայացվում, ընդ որում՝ կցվում է նախագահի հրամանագրի նախագիծը. «Հաջորդ դրույթն ասում է՝ եթե նախագահը չի դիմում ՍԴ կամ առարկությունը չընդունվելուց հետո չի ստորագրում համապատասխան հրամանագիրը, ապա իրավունքի ուժով հրամանագիրը մտնում է ուժի մեջ»:
Հարցին՝ այս դեպքում ի՞նչ նշանակություն ունի վարչական դատարանի որոշումը, ըստ որի՝ Գասպարյանը ԳՇ գործող պետն է, արդարադատության նախարարն ընդգծեց, որ Վարչական դատարանի կողմից ընդունված միջանկյալ որոշումից ամենևին էլ չի բխում որևէ սահմանադրական պրոցես:
Նկատառմանը՝ մամուլում գրվել էր, որ Գասպարյանը շարունակում է հաճախել աշխատանքի, արդյոք ինքը տեղյա՞կ է այդ մասին, Բադասյանն ասաց, որ մամուլում է կարդացել դրա մասին, սակայն տեղյակ չէ հաճախելուց:
Հարցին՝ այս պահին ո՞ւմ է ենթարկվում բանակը, նախարարը պատասխանեց. «ԶՈՒ ԳՇ պետը Սահմանադրության դրույթի ուժով այսօր արդեն Արտակ Դավթյանն է»: