Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում. Սերժ Սարգսյանը դատարանի բակում ելույթ ունեցավ
Այսօր Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում Սերժ Սարգսյանի և մյուսների գործով դատական նիստ է նշանակված: Դատարանի բակում հավաքված են Սարգսյանի աջակիցները:
Իր աջակիցների առջեւ նա հայտարարությամբ հանդես եկավ՝ նկատելով, թե երկու տարի առաջ կարվեց քրեական գործ, որի շրջանակներում իրեն անհեթեթ մեղադրանք է առաջադրվել.
«Հիշում եք անցյալ տարի՝ այստեղ ես ասացի, որ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում: Ոմանք չհասկացան, թե ինչու չեմ խոսում անհեթեթ դիզելի գործից, այլ խոսում եմ ազգային խնդիրների մասին: Ոմանք տարակուսեցին, ոմանք էլ փորձեցին հեգնել, բայց մենք ձեզ հետ միասին կանխատեսում էինք, թե ինչի համար են այս հետապնդումները: Այս հետապնդումները 2018-ից Հայաստանում մեկնարկած հակաղարաբաղյան գործողությունների շղթայի մի մասն էին, որոնց նպատակն էր վարկաբեկել արցախյան պայքարի ակունքներում կանգնած մարդկանց, թաղել Ղարաբաղի հարցը և մեր ազգային իղձերը»,- հայտարարեց նա:
Սարգսյանը նշեց, որ իրենք շարունակելու են իրենց պայքարը. «Հիմա ուզում եմ ևս մեկ անգամ շեշտել հետևյալը. մեր ուղերձները, զգուշացումները հանրային լայն արձագանք չունեցան: Պահանջվեց մի ամբողջ արյունալի պատերազմ՝ հսկայական զոհերով և հայրենազրկմամբ, որպեսզի մեր ժողովրդի աչքերը բացվեին, որպեսզի մարդիկ հասկանային այս իշխանությունների էությունը և մտադրությունները: Այսօր ևս ցանկանում եմ մի ուղերձ հղել հանուն վերջին 33 տարիներին Հայաստանի ինքնիշխանության համար զոհված հերոսների, հանուն Հայաստանի ապագայի. բոլոր նրանք, ովքեր համարում են, որ Արցախի կարգավիճակը լուծված է՝ լինեն ՀՀ-ի ներսում, թե դրսում, պետք է հասկանան, որ Արցախը, ավելի ճիշտ՝ այն, ինչ մնացել է Արցախից, երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում: Հնարավոր չէր, ցավոք սրտի, ողբերգությունը կանխել: Բայց ես տեսնում եմ ողբերգությունից հառնելու ճանապարհը, կապիտուլյանտները պետք է հեռանան, ժողովուրդը պետք է ընտրի պետականամետ կառավարություն, որն օր առաջ պետք է լծվի ՀՀ-ի անվտանգության և մեր քաղաքացիների բարեկեցության մակարդակի բարձրացման գործին: Այլընտրանք չկա»,- վստահեցրեց Սարգսյանը:
Սարգսյանի խոսքով՝ երեք տարիների ընթացքում ունեցել են կուսակցական կորուստներ, սակայն այսօր ունեն պրոֆեսիոնալ և մրցունակ թիմ և պայքարելու են ազգի և ուժեղ պետության համար. «Ես քաղաքական խրամատը երբեք չեմ լքի, ես խրամատ լքող չեմ և իմ անցած կյանքով ես ապացուցել եմ, ես կարող եմ հեշտությամբ պաշտոն զիջել, ես կարող եմ հանուն հայ ժողովրդի զիջել մի ողջ իշխանություն, բայց ես երբեք չեմ լքի խրամատը, որը պաշտպանում է հայկական պետականությունը: Հանրապետական կուսակցության ձայնը եղել է հնչեղ և այդպես էլ մնալու է, մեր գործողությունները լինելու են հստակ, հաշվարկված, համակարգված նպատակաուղղված և ազնիվ»:
Նա շնորհակալություն հայտնեց իրեն սատարելու համար. «Եվ ուզում եմ խնդրել, որպեսզի  չսպասեք դատական նիստի ավարտին, որովհետև յուրաքանչյուրս ունենք նաև այլ գործեր: Ուզում եմ բոլորս միասին գոչենք՝ կեցցե Հայաստանը»,- ասաց Սարգսյանն ու մտավ դատարան: