«Իմ քայլն» այսօր չի ընտրելու դատավորի թեկնածու՝ իր դիրքորոշումն արտահայտելով ԲԴԽ նախագահի գործունեությանը. Մակունց
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը իր ելույթում նշեց, որ այս երեք օրերի ընթացքում «Իմ քայլը» կենտրոնացել էր ավելի հասկանալի ու ընկալելի դարձնելու 2020 թվականի նոյեմբերի 15-ի ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի հայտարարությունը.
«Ցավոք սրտի, ԲԴԽ նախագահի պարզաբանումները ոչ միայն սպառիչ չէին, այլև վերահաստատեցին մեր մտահոգություններն առ այն, որ պարոն Վարդազարյանի հայտարարությունը կանխամտածված քաղաքական էր: Հարցերին պատասխանելիս պարոն Վարդազարյանն ինքն ասաց, որ համպատրաստից չի եղել: Լինելով մի մարմնի անդամ, որը պետք է երաշխավորի դատարանների և դատավորների անկախությունը՝ պարոն Վարդազարյանը իր գործունեությամբ որևէ կերպ չի ազդել և չի նպաստում դատական իշխանության անկախության և քաղաքական զսպվածության երաշխավորմանը: Ավելին՝ քաղաքականացրել և քաղաքականացնում է իշխանությունների երեք ճյուղերից ապաքաղաքական դիտարկվող դատական իշխանությունը»:
Մակունցն ընդգծեց, որ «Իմ քայլը» խորին ակնածանք ունի երկու թեկնածուների նկատմամբ. «Իմ քայլը» խմբակցությունը գնահատում է բազմաթիվ անկախ, ազնիվ, արհեստավարժ դատավորներին, և վստահ ենք՝ դատական համակարգում իրականացվելիք բարեփոխումներին և փոփոխություններին զուգընթաց և դրանցից հետո նրանք շարունակելու են ծառայեցնել արդարադատությանը, պետությանն ու ժողովրդին»:
Մակունցը նշեց, որ Ռուբեն Վարդազարյանն անհարգալից վերաբերմունք է ցուցաբերել առաջնային մանդատով օժտված լեգիտիմ ԱԺ-ի նկատմամբ.
«Իմ քայլը» խմբակցությունն այսօր չի ընտրելու ներկայացրած թեկնածուներին և իր այս քայլով դիրքորոշում է հայտնում ոչ թե թեկնածուների վերաբերյալ, այլ հենց պարոն Վարդազարյանի՝ որպես ԲԴԽ նախագահի գործունեության և հայտարարությունների վերաբերյալ: Մեր այս դիրքորոշումն ամրապնդվում է մեկ այլ հանգամանքով՝ հասել ենք այնտեղ, որ քրեական ենթամշակույթի հետ առնչվող անձինք միջնորդավորված կապ են հաստատում ԱԺ պատգամավորների հետ՝ ի պաշտպանություն ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի»,- եզրափակեց Մակունցը: