Իմ ասածների համար չեմ փոշմանել. Վազգեն Մանուկյանը Քննչական կոմիտեում է
«Հայրենիքի փրկության» շարժման ղեկավար Վազգեն Մանուկյանը ՀՀ քննչական կոմիտեում է: Նա երեկ կանչվել էր հարցաքննության: Իշխանությունը զավթելու, սահմանադրական կարգը բռնի տապալելու, բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչեր կատարելու դեպքով նա ներգրավել է որպես մեղադրյալ:
Լրագրողների հետ ճեպազրույցում Վազգեն Մանուկյանը նշեց, որ Քննչական կոմիտեում չի պատրաստվում պատասխանել ոչ մի հարցի.
«Ոչ մի ցուցմունք չեմ տալու: Ես ասել եմ նախադասություններ, թող իրավաբանները մեկնաբանեն այդ նախադասությունները՝ ինչ են նշանակում: Ես ինքս ոչ մի ցուցմունք տալու առիթ կամ պատճառ չունեմ: Քրեական գործն իսկական քաղաքական հետապնդում է: Մեր երկրում վերջին 2,5 տարում գոնե ամիսը մեկ խախտվում է Սահմանադրությունը, խախտվում են հիմնական օրենքները, ընդ որում՝ երկրի ղեկավարի կողմից: Ինձ համար ամենաճչացողն այն է, որ պատերազմի խայտառակ պարտությունից հետո ոչ ռազմական վիճակում շարունակում է տալ Սյունիքի հողերը: Դա ամենակարևոր հանցագործությունն է, որը կարող է կատարվել: Ես կարծում եմ՝ իր դեմ պետք է հարուցել քրեական գործեր»:
Վազգեն Մանուկյանն ընդգծեց՝ չի ընդունում մեղադրանքը, որը առաջադրվել է: Հարցին՝ չի՞ համարում իր հայտարարությունները Սահմանադրության խախտում, Մանուկյանը նշեց, որ՝ ոչ և հավելեց, որ իր ասածների համար չի փոշմանել.
«Առաջին անգամ՝ 1988 թվականին, երբ առաջին անգամ քրեական գործ էին հարուցել, շատ լուրջ էինք վերաբերվում: Բայց հետո այնքան քրեական գործեր եղան, նույնիսկ բանտում նստել էլ եղավ, որ մի քիչ ավելի հանգիստ ես հիմա սրան վերաբերվում: Սա համաժողովրդական կոչ է՝ Փաշինյանը պետք է հեռանա, և ես այն մարդկանցից մեկն եմ, ով դա իրականացնելու է»:
Հարցին՝ եթե իրեն կալանավորեն, «Հայրենիքի փրկության» շարժման մյուս ուժերը շարունակելո՞ւ են պայքարը, Մանուկյանը նշեց, որ հազարավոր մարդիկ կան, ովքեր կշարունակեն պայքարը. «Այս պայքարն իմ քմահաճույքը չէ: Սա համաժողովրդական փրկության միակ ելքն է՝ ազատվելու այս վարչապետից: Սա ժողովրդի ցանկությունն է անկախ նրանից՝ ես կկալանավորվեմ, թե ոչ»: