ԱԺ-ում քննարկվում է «Բարձրագույն կրթության եւ գիտության» մասին օրենքի նախագիծը
Ազգային ժողովում այսօր քննարկվում է «Բարձրագույն կրթության եւ գիտության մասին» օրենքի նախագիծը առաջին ընթերցմամբ ընդունելու հարցը:
Հիմնական զեկուցող ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը նշեց, որ օրենքի նախագիծն արտացոլում է բարձրագույն կրթության եւ գիտության միջազգայնացմանն ուղղված ներկա միտումները, նպատակաուղղված է եվրոպական բարձրագույն կրթության տարածքում ինտեգրումը սերտացնելուն, բուհերի եւ գիտական կազմակերպությունների ինքնավարության, ակադեմիական ազատության ապահովմանը:
Նախարարի խոսքով՝ նախագիծը մեծ հնարավորություն է տալիս գիտական կազմակերպությունների ու բուհերի աստիճանական ինտեգրման համար անհրաժեշտ հիմքերի ստեղծման համար՝ ներկայիս Գիտությունների ազգային ակադեմիայի համակարգում  գործող եւ գերատեսչական գիտական կազմակերպություններին հնարավորություն տալով ինքնուրույն գործելու, միավորվելու գիտական ցանցերում կամ ընդգրկվելու բուհերի կազմում որպես գիտահետազոտական ինստիտուտներ:
Վահրամ Դումանյանը նկատեց, որ բարձրագույն կրթության եւ գիտության ոլորտները կարգավորող գործող օրենքներն ընդունվել են 15-20 տարի առաջ, եւ այսօր առաջացել է դրանք վերանայելու եւ թարմացնելու անհրաժեշտություն։
«Բարձրագույն եւ հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» ու «Գիտական եւ գիտատեխնիկական գործունեության մասին» ՀՀ օրենքները վերանայելու եւ բարձրագույն կրթության ու գիտության ոլորտները կարգավորող նոր օրենքներ մշակելու խնդիրն ունի առնվազն մեկ տասնյակի պատմություն: Գործող օրենքների ընդունման պահից ի վեր բարձրագույն կրթության եւ գիտության համակարգում արդեն իսկ իրականացվել են կարեւոր  կառուցվածքային եւ բովանդակային բարեփոխումներ, որոնցից շատերի իրականացման ամբողջականությունն ու արդյունավետությունը սահմանափակվում էր համապատասխան օրենսդրական կարգավորումների բացակայությամբ կամ անբավարարությամբ»,- ասաց նախարարը:
Նախարարը նշեց, որ նախագծի հետազոտությունների համար հիմք են հանդիսացել դեռեւս 2012 թվականից ՀՀ ԿԳ նախարարության պատվերով պատրաստված մի շարք զեկույցներ ՀՀ  բարձրագույն կրթության բարեփոխումների առկա վիճակի եւ հեռանկարների մասին, իսկ 2015 թվականից շրջանառության մեջ էին դրվել «Բարձրագույն կրթության մասին» եւ «Գիտական, գիտատեխնիկական գործունեության մասին» առանձին օրինագծերը, որոնք, սակայն, չէին ապահովում միջազգային միտումներին համապատասխան բարձրագույն  կրթության եւ գիտության ոլորտների ինտեգրում, հետազոտահեն կրթական ծրագրերի իրականացումը բուհերում եւ գիտահետազոտական գործունեության մեջ երիտասարդ որակյալ ներուժի ներգրավումը
Խոսելով օրենքի նախագծի նորամուծությունների մասին՝ նախարար Վահրամ Դումանյանը ընդգծեց՝ անցումը բարձրագույն կրթության որակավորումների եռաստիճան համակարգի՝ բակալավր, մագիստրոս, դոկտոր, առանձնացրեց բուհերում ուսումնառության կազմակերպման անցումը լրիվ կամ մասնակի բեռնվածության, համատեղ կրթական ծրագրերի իրականացումը, կառավարման խորհուրդների կազմի թվաքանակի կրճատումը, բուհերի ընդունելության նոր սկզբունքների մեխանիզմների ներդրում, որում կարեւորեց հատկապես հայոց լեզվի առարկայի միասնական քննության պարտադիր լինելը բոլոր մասնագիտությունների ընդունելության համար: