Հայաստանում մշակվել են թոքերի արհեստական շնչառության սարքերի 5 առանձին տեսակներ. նախարար
Հայաստանում մշակվել են թոքերի արհեստական շնչառության սարքերի 5 առանձին տեսակներ, որոնք առաջիկայում առանձին միջոցառմամբ կներկայացվեն: Այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը:
Նրա խոսքով՝ սարքերը տեխնիկական փորձարկումների փուլն արդեն անցել են եւ հասել կլինիկական փորձարկման փուլ:
«Ուզում եմ ասել, որ Հայաստանում նմանատիպ բարդ սարքավորումներ, հատկապես բժշկական սարքաշինության ոլորտում, համենայն դեպս ինձ հայտնի չեն, որ մշակվել են: Դրանք բարդ կոմպլեքս համակարգեր են, եւ այդպիսի գիտելիքների յուրացումը Հայաստանում բավական լուրջ ազդեցություն կարող է ունենալ»,- ասաց Արշակյանը: