Նոր նախագծով առաջարկվում է կրճատել Ամանորի ոչ աշխատանքային օրերը՝ հանգստյան օր սահմանելով միայն հունվարի 1-ը, 2-ը և 6-ը
21/01/2021 schedule14:20
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունն առաջարկում է կրճատել Ամանորի ոչ աշխատանքային օրերի քանակը՝ փոփոխությունների ենթարկելով «Հայաuտանի Հանրապետության տոների և հիշատակի oրերի մաuին» օրենքը։
Համապատասխան նախագիծը քննարկման է ներկայացվել Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական հարթակում՝ e-draft․am-ում:
Նախագծով առաջարկվում է դեկտեմբերի 31-ը, հունվարի 3-ը, 4-ը, 5-ը և 7-ը աշխատանքային օրեր սահմանել:
Փաստվում է, որ Ամանորի և Ծննդյան տոները նշվում են միայն հունվարի 1-ին եւ հունվարի 2-ին, տոն է նաև հունվարի 6-ը, այդ սկզբունքով էլ այդ օրերը կլինեն ոչ աշխատանքային, մյուսները՝ աշխատանքային:
Նախագծի հիմնավորման մեջ ասվում է, որ ներկայումս ՀՀ քաղաքացուն տրամադրվող վճարվող ոչ աշխատանքային օրերի թիվը գերազանցում է շատ զարգացած և առավել ևս զարգացող երկրներում առկա վճարվող ոչ աշխատանքային օրերի թվին։
Համաձայն Աշխատանքային օրենսգրքի 159-րդ հոդվածի 1-ին մասի՝ ամենամյա նվազագույն արձակուրդի տևողությունը հնգօրյա աշխատանքային շաբաթվա դեպքում 20 աշխատանքային օր է, իսկ վեցօրյա աշխատանքային շաբաթվա դեպքում՝ 24 աշխատանքային օր։
Նախագծի հիմնավորման մեջ նաեւ նշվում է․
«Տոն և հանգստյան օրերը, պայմանավորված ոչ աշխատանքային լինելու հանգամանքով, իրենց ազդեցություն են թողնում ինչպես համախառն ներքին արդյունքի, այնպես էլ տնտեսության հիմնական ոլորտների արտադրանքի (ծառայությունների) թողարկման ծավալների վրա, արտաքին տնտեսական գործունեության (արտահանման և ներմուծման ծավալներ) իրականացման վրա, ինչպես նաև տեղական և օտարերկյա գործընկեր կազմակերպությունների հետ պայմանագրային հարաբերությունների իրականացման վրա։
Էկոնոմիկայի նախարարության կողմից փորձ է արվել գնահատել տնտեսության և առանձին ճյուղերի վրա Նախագծով առաջարկվող 5 հանգստյան օրերի (դեկտեմբերի 31-ը, հունվարի 3-ը, 4-ը, 5-ը և 7-ը) որպես աշխատանքային օրեր սահմանելու ազդեցության չափը»։
Տնտեսության հիմնական ճյուղերի (արդյունաբերություն, գյուղատնտեսություն, շինարարություն, առևտուր և ծառայություններ) 2015-2020թթ․ հունվար ամսվա և համախառն ներքին արդյունքի 2015-2019թթ․ 1-ին եռամսյակի տվյալների հիման վրա հաշվարկվել է նշված ցուցանիշների միջին օրական թողարկման ծավալը, որի հիման վրա հաշվարկվել է լրացուցիչ 5 աշխատանքային օրերի գնահատվող թողարկման ծավալները։
Գնահատման արդյունքներով՝ 5 լրացուցիչ աշխատանքային օրերի դեպքում այլ հավասար պայմաններում՝
• համախառն ներքին արդյունքի ծավալը կավելանա 886 մլրդ դրամով,
• համախառն թողարկման ծավալը կավելանա 123 մլրդ դրամով, որից
• առևտրրի թողարկումը կավելանա 47․5 մլրդ դրամով,
• արդյունաբերության թողարկումը կավելանա 35․4 մլրդ դրամով,
• ծառայությունների թողարկման ծավալը կավելանա 33․9 մլրդ դրամով,
• գյուղատնտեսության և շինարարության թողարկման ծավալները կավելանան համապատասխանաբար 3.5 և 2.9 մլրդ դրամով։