Մոսկվայում ստորագրված հայտարարությունը որևէ առնչություն չունի հումանիտար խնդիրների հետ․ Մակունց
«Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում անդրադարձավ Նիկոլ Փաշինյանի, Վլադիմիր Պուտինի և Իլհամ Ալիևի մոսկովյան հանդիպմանը։ Մակունցը հիշեցրեց, որ գերիների վերադարձը առաջնային հարց է եղել հայկական կողմի համար։ «4 ժամ տևած բանացկություններից 3 ժամը նվիրված է եղել գերիների վերադարձին»։
Մակունցն ընդգծեց, որ Մոսկվայում ստորագրված ճանապարհների ապաշրջափակման վերաբերյալ տեքստը որևէ առնչություն չի կարող ունենալ հումանիտար խնդիրների հետ։ «Այսինքն՝ դրանք չպետք է կապել մեկը մյուսի հետ, ինչի մասին և նշվել է։ Հայտարարությունը գործողությունների մտադրության մասին է, որտեղ նշված են ժամկետներ, իսկ հումանիտար քայլերը, որոնք պահանջում են գերիների ամբողջական վերադարձ, այդ ուղղությամբ ջանքերը առավելագույն են։ Խնդիրների լուծումը մեկը մյուսով չպետք է պայմանավորել»։
Ըստ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավարի՝ հայտարարությունը տեքստ է գործողությունների մտադրության մասին, որտեղ արտացոլված են նաև ՀՀ շահերը։ «Գերիների վերադարձի հարցը և գերիների վերադարձի շուրջ աշխատանքները պետք է լինեն և կան մեր առաջնահերթությունում, այս առումով թե՛ արտաքին գործերի նախարարությունը, թե՛ Ազգային ժողովը ԱԳՆ-ի հետ համագործակցելով, անում են առավելագույնը»։
Անդրադառնալով «Իմ քայլը» խմբակցությունը լքած պատգամավոր Սոֆյա Հովսեփյանի հայտարարությանը, թե «Իմ քայլ»-ում վարչապետի այլ թեկնածուի վերաբերյալ քննարկում է եղել՝ Մակունցը նշեց՝ նպատակահարմար չի համարում խմբակցության ներքին քննարկումները բարձրաձայնելը։ «Մեր ներքին քննարկումների հետ կապված այն, ինչ արդյունք ունենք, ունենք այդ արդյունքը։ Ես նպատակահարմար չեմ գտնում մեր խմբակցության ներքին քննարկումներն այս պահին հրապարակել։ Մեր խմբակցությունում եղել են տարբեր քննարկումներ»։
Մակունցը նաև հերքեց շրջանառվող լուրերը, թե «Իմ քայլը»-ը լքող պատգամավորները սպառնալիքներ են ստանում խմբակցության այլ պատգամավորների կողմից։ «Կարծում եմ՝ դուք խմբակցությունից դուրս եկած բոլոր պատգամավորների հետ հարցազրույց վարել եք, որևէ պատգամավոր կաշկանդված չէ ներկայացնելու այն։ Անձամբ իրենք ձեզ նման բան չեն ասել և չեն կարող ասել, որովհետև նման բան չկա։ Այլ մեկնաբանություններին արձագանքի կարիք չեմ տեսնում»։