Մեկնարկում է ՀՀ վարչապետի կարճատեւ այցը Մոսկվա. այսօր նախատեսված է Պուտին-Ալիեւ-Փաշինյան հանդիպում
Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո առաջին անգամ այսօր կհանդիպեն Հայաստանի վարչապետն ու Ադրբեջանի նախագահը: Հանդիպումը տեղի կունենա Կրեմլում Ռուսաստանի նախագահի նախաձեռնությամբ եւ մասնակցությամբ:
Եռակողմ հանդիպման օրակարգում, ըստ Կրեմլի տարածած հաղորդագրության, նոյեմբերի 10-ին Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ եռակողմ հայտարարության իրականացման ընթացքի քննարկումն է եւ տարածաշրջանում առկա խնդիրների լուծման ուղղությամբ հետագա քայլերը։ Բացի այդ, ըստ նույն հաղորդագրության, հատուկ ուշադրություն կդարձվի ռազմական գործողությունների հետեւանքով տուժած շրջանների բնակիչներին օգնություն ցուցաբերելու, ինչպես նաեւ առեւտրատնտեսական եւ տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման եւ զարգացման հարցերին։
ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանն էլ երեկ տեղեկացրեց, որ եռակողմ հանդիպման նախապես պլանավորված օրակարգը տնտեսական բնույթ ունի, որը վերաբերում է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացմանը, միջազգային բեռնափոխադրումների իրականացմանը, այդ թվում՝ Հայաստանից դեպի Ռուսաստանի Դաշնություն, Իրանի Իսլամական Հանրապետություն, ինչպես նաեւ Հայաստանի կենտրոնական հատվածներից դեպի Սյունիքի մարզ:
«Ադրբեջանական կողմը և հայկական որոշ շրջանակներ անընդհատ շրջանառում են, այսպես կոչված, «Մեղրիի միջանցքի» թեման, սակայն, ինչպես բազմիցս նշվել է, նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ չկա ո՛չ Մեղրի, ո՛չ էլ Հայաստանի տարածքով միջանցք ստեղծելու մասին որեւէ դրույթ»,- նշել էր Գեւորգյանը՝ հավելելով, որ հայկական կողմի համար անկյունաքարային եւ սկզբունքային է գերիների վերադարձի, ադրբեջանցիների թիկունքում մնացած մեր զինվորների որոնողափրկարարական աշխատանքների, զոհվածների մարմինների հայտնաբերման, անհետ կորածների ճակատագիրը պարզելու խնդիրը:
Նշենք, որ, բացի եռակողմ հանդիպումից, նախատեսվում են նաեւ Պուտին-Փաշինյան, Պուտին Ալիեւ երկկողմ հանդիպումներ: Կլինի նաեւ աշխատանքային ճաշ, որից հետո ՀՀ վարչապետը կվերադառնա Երեւան:
Ի դեպ, այսօր առավոտյան «Հայրենիքի փրկության շարժման» նախաձեռնությամբ մի խումբ քաղաքացիներ փորձել են փակել դեպի «Զվարթնոց» օդանավակայան տանող ճանապարհը՝ Փաշինյանին թույլ չտալու մեկնել Մոսկվա: Նիկոլ Փաշինյանին, սակայն, հաջողվել է հասնել «Զվարթնոց» օդանավակայան ու ուղևորվել դեպի Մոսկվա։ Ընդդիմության բողոքի ակցիայի մասնակիցներից մեկը հայտարարել է, թե՝ եթե Մոսկվայում Փաշինյանն ինչ-որ հակահայկական փաստաթուղթ ստորագրի, Հայաստանի օդը նրա վերադարձի համար փակ է լինելու։