Այս պահի դրությամբ՝ Արցախում զոհվել է 60, գերեվարվել կամ բռնի անհետացել՝ 40 քաղաքացիական անձ․ ԱՀ ՄԻՊ
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ճշտված տվյալներով՝ Արցախում քաղաքացիական զոհերի թիվը հասել է 60-ի։ Այսօր հրավիրված ասուլիսի ժամանակ Արտակ Բեգլարյանը տեղեկացրեց, որ 60-ից 39-ը զոհվել է պատերազմական գործողությունների ընթացքում ուղիղ թիրախավորման հետեւանքով, այսինքն՝ քաղացիական օբյեկտներ թիրախավորելու, հեռահար հարվածների՝ հրթիռակոծության, հրետակոծության, ավիահարվածների կամ դիվերսոին խմբերի կրակոցների հետեւանքով։
Մնացած 21-ը ադրբեջանական կողմի վերահսկողության ներքո կամ գերեվարման մեջ ընկած քաղաքացիների սպանության դեպքեր են, որոնց հիմնական մասի մարմինները գտնվել, վերադարձվել են։ Մի քանիսի սպանությունները հաստատվել են տեսանյութերի կամ ականատեսների խոսքերով, բայց մարմինները դեռեւս չեն գտնվել։
Բեգլարյանը շեշտեց, որ սա նախնական թիվ է, դեռ կան չճշտված, անորոշ տվյալներ, ուստի թվերը պարբերաբար կթարմացվեն․ «Այսօր հրապարակելու ենք բոլորի անուն-ազգանունները, վիճակագրություն եւ որոշակի նկարագրություն, թե ինչ հանգամանքներում է յուրաքանչյուրը սպանվել»։
Խոսելով անհետ կորած կամ բռնի անհետացած քաղաքացիների մասին՝ Բեգլարյանն ասաց, որ այս պահին նրանց թիվը մոտ 40 է․ «Բայց նրանց մի մասը, ըստ տարբեր տեղեկությունների եւ բարձր հավանականությամբ, սպանվել է, հետեւաբար տվյալները թարմացվելու են»։
40-ից մի մասն էլ գերեվարվել է, եւ, ըստ ՄԻՊ-ի, գտնվում է ադրբեջանական բանտում․ «Մի մասի ճակատագրերն էլ ճշգրտման փուլում են, հույս ունենանք, որ ում սպանությունը հաստատված չէ, գերեվարված կլինի եւ կվերադարձվի հայրենիք կամ այն օրվա դեպքի պես թաքստոցում կլինի եւ կվերադարձվի»։