Ռազմական գործողությունների հետեւանքով վիրավորված զինծառայողներին մինչեւ հաշմանդամության խումբ ստանալը աջակցություն կտրվի
ՀՀ Կառավարությունը հաստատեց Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հետեւանքով վնասվածք կամ խեղում ստացած զինծառայողների աջակցության միջոցառումը։
Հարցը զեկուցող աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանն ասաց, որ, համաձայն «Զինծառայողների կյանքին եւ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» օրենքի, հիմնադրամի կողմից հաշմանդամության խումբ եւ նաեւ զինվորական պատճառական կապ ստացած քաղաքացիները ստանում են աջակցություն. «Սակայն հաշվի առնելով, որ այդ գործընթացը որոշակի ժամանակ է ենթադրում՝ նաեւ կապված առողջական գործընթացի հետ՝ առաջարկվող միջոցառումը ենթադրում է, որոշ հիվանդությունների գծով, որոնցով պայմանավորված՝ ակնհայտ է, որ քաղաքացիները ստանալու են հաշմանդամության խումբ՝ մինչեւ հաշմանդամության խմբի ստացումը նրանք հնարավորություն են ունենում հիմնադրամի կողմից ստանալ աջակցություն առավելագույնը 6 ամիս ժամկետով»։
Նախարարը նշեց, որ այս պահին հիմնադրամը նման գործառույթ ունի, յուրաքանչյուր ամիս տրամադրում է աջակցություն 100 հազար դրամի չափով, իսկ համաձայն միջոցառման՝ առաջարկվում է այդ գումարը ավելացնել եւս 200 հազար դրամով պետբյուջեի միջոցներով. «Մինչեւ 6 ամիս ժամկետով այդ քաղաքացիները հնարավորություն կունենան ստանալ 300 հազար դրամ աջակցություն՝ մինչեւ հիմնադրամի հիմնական շահառու դառնալը եւ օրենքով սահմանված հատուցումները ստանալը»։