Վիճակը լավ է, մտել տեսել եմ. գերությունից վերադարձած կամավորի հայր
Երեկ Հայաստան վերադարձած 44 գերիների մեջ է եղել նաեւ Լոռու մարզի գյուղական համայնքներից մեկի 25-ամյա բնակիչ Ռ․ Հակոբյանը:
ՀԺ-ի հետ զրույցում նրա հայրն ասաց՝ տղան դեռ բժշկական հետազոտություններ է անցնում զինվորական հոսպիտալում. «Վիճակը լավ է: Մտել եմ տեսել»:
Ռ․ Հակոբյանը կամավոր ռազմաճակատ էր մեկնել հոկտեմբերի 19-ին: Հոր խոսքով՝ սկզբում որդուն տարել են Կուբաթլու, հետնահաջ հրաման են ստացել, եկել է Իշխանաձոր, միացել այդտեղի ջոկատներից մեկին, որից հետո արդեն տղայից ոչ մի լուր չեն ունեցել: Վերջին անգամ որդու հետ խոսել էին հոկտեմբերի 22-ին:
Տղայի գերի ընկած լինելու մասին իմացել են Կարմիր խաչի գրասենյակից 4 օր առաջ: Մինչ այդ ընտանիքը որեւէ տեղեկություն որդուց չի ունեցել:
«Հոկտեմբերի 11-ին Կարմիր խաչը որդուցս տեղեկություն էր ստացել Բաքվից, զանգեցին ասեցին: Ամսի 11-ին զանգեցին, երեկ իմ երեխեն եկավ հասավ Հայաստան»,- պատմեց որդուն վերագտած հայրը՝ շատ մանրամասների մասին խոսել չցանկանալով:
Հիշեցնենք՝ երեկ՝ դեկտեմբերի 14-ին, ռուս խաղաղապահների միջնորդությամբ տեղի է ունեցել գերիների փոխանակման գործընթաց: Ադրբեջանից Հայաստան են տեղափոխվել պաշտոնապես հաստատված 44 մեր հայրենակիցները։ Այս մասին ֆեյսբուքյան գրառմամբ տեղեկացրել էր նաեւ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը՝ հավելելով, որ այս փուլում վերադարձվում են այն հայ գերիները, որոնց գերեվարված լինելու փաստը հաստատված է Ադրբեջանի և Կարմիր խաչի կողմից:
«Անհետ կորած և հնարավոր գերեվարված մեր մյուս հայրենակիցների հայտնաբերման ու նրանց վերադարձի կազմակերպման գործընթացն ինտենսիվ կերպով շարունակվում է»,- նշել է Ավինյանը եւ ավելացրել, որ վերադարձած գերիների մասին ավելի ուշ կտրամադրվի լրացուցիչ տեղեկատվություն։