Սահմանադրությունը նախագահին լիազորում է ուղերձով դիմել, բայց միայն՝ Ազգային ժողովին եւ իր իրավասությունների վերաբերյալ
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը նոյեմբերի 16-ին հանդես եկավ ուղերձով, որով դիմում էր «սիրելի հայրենակիցներին Հայաստանում, Արցախում եւ Սփյուռքում», նշում էր, որ աշխարհասփյուռ հայությունը ներկայումս ապրում է մեր ազգի պատմության ամենաշրջադարձային պահերից մեկը, անդրադառնում էր այն աննախադեպ խնդիրներին, որոնց առջեւ հայտնվել ենք եւ առաջարկում իր լուծումը, այն է՝ իրականացնել Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրություններ, իսկ մինչ այդ կառավարումը հանձնել բարձր որակավորում ունեցող Ազգային համաձայնության կառավարությանը:
Բանն այն է, սակայն, որ Հայաստանի գործող Սահմանադրությամբ նախագահը կարող է ուղերձով դիմել միայն Ազգային ժողովին եւ այն էլ միայն իր իրավասության մեջ մտնող հարցերի վերաբերյալ, որոնք, ինչպես հայտնի է, խիստ սահմանափակ են։
Սահմանադրության 128-րդ հոդվածն ամրագրում է․ «Հանրապետության նախագահն իր իրավասության մեջ մտնող հարցերի վերաբերյալ կարող է ուղերձ հղել Ազգային ժողովին»:
Հաջորդող հոդվածների համաձայն, նախագահը կարող է անել հետեւյալը․
Ստորագրում եւ հրապարակում է Ազգային ժողովի ընդունած օրենքը, դիմում է Սահմանադրական դատարան՝ Սահմանադրությանն օրենքի համապատասխանությունը որոշելու հարցով, ընդունում է Կառավարության հրաժարականը (եւ ոչ թե հայտարարում այն ակնկալելու մասին-խմբ․), վարչապետի առաջարկությամբ փոփոխություններ է կատարում Կառավարության կազմում:
Հոդված 132-ը սահմանում է նախագահի լիազորությունները արտաքին քաղաքականության բնագավառում։ Ասենք օրինակ՝ Կառավարության առաջարկությամբ կնքում է միջազգային պայմանագրեր, վարչապետի առաջարկությամբ նշանակում եւ հետ է կանչում օտարերկրյա պետություններում եւ միջազգային կազմակերպություններում դիվանագիտական ներկայացուցիչներին, ընդունում է օտարերկրյա պետությունների եւ միջազգային կազմակերպությունների դիվանագիտական ներկայացուցիչների հավատարմագրերը եւ հետկանչագրերը ու նմանատիպ այլ լիազորություններ։ Հոդված 133-ը Հանրապետության նախագահի լիազորությունները սահմանում է զինված ուժերի բնագավառում՝ վարչապետի առաջարկությամբ նշանակել եւ ազատել զինված ուժերի եւ այլ զորքերի բարձրագույն հրամանատարական կազմը, շնորհել բարձրագույն զինվորական կոչումներ: Սահմանադրության մյուս՝ 134-րդ հոդվածով նախագահը կարող է լուծել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն շնորհելու եւ քաղաքացիությունը դադարեցնելու վերաբերյալ հարցերը։  135-րդ հոդվածով իրավասու է լուծել դատապարտյալներին ներում շնորհելու հարցը:
Նախագահն, ըստ Սահմանադրության այլ հոդվածների, նաեւ պարգեւատրում է շքանշաններով ու մեդալներով, շնորհում պատվավոր կոչումներ ու բարձրագույն դասային աստիճաններ, որոշ դեպքերում ու որոշ պաշտոններում նշանակում ժամանակավոր պաշտոնակատարներ։
Ահա եւ իրավասությունների այն շրջանակը, որի վերաբերյալ նախագահը կարող էր ուղերձով հանդես գալ՝ դիմելով միայն Ազգային Ժողովին։