Ռուսաստանը արդեն Լեռնային Ղարաբաղ է ուղարկել 1960 խաղաղապահ եւ 470 տեխնիկասարքավորում. ՌԴ ՊՆ (տեսանյութ)
Ռուսաստանը «Իլ-76» ռազմական տրանսպորտային ինը ինքնաթիռով Լեռնային Ղարաբաղ է ուղարկել 1960 խաղաղապահ եւ 470 սարքավորում: Այս մասին հայտնում են ՌԴ պաշտպանության նախարարությունից:
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում զինադադարի ռեժիմը եւ ռազմական գործողությունները վերահսկելու համար Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմ է տեղակայված՝ 1960 ռազմական անձնակազմ, 90 զրահամեքենա, 380 միավոր ավտոմեքենա եւ հատուկ տեխնիկա»,- հայտնել են նախարարությունից:
Պաշտպանական գերատեսչությունը հավելել է, որ խաղաղապահները Իլ-76 ռազմական տրանսպորտային ինքնաթիռներով տեղափոխվում են Ուլյանովսկի օդանավակայանից: Հիմնական միջուկը կլինեն Կենտրոնական ռազմական շրջանի 15-րդ առանձին մոտոհրաձգային բրիգադի (խաղաղապահ) ստորաբաժանումները:
Նախարարությունը հստակեցրել է, որ ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին համաձայնագրերի կատարումը վերահսկելու համար հակամարտության գոտու շփման գծի երկայնքով եւ Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը կապող Լաչինի միջանցքի երկայնքով կստեղծվեն ռուսական դիտակետեր: Խաղաղապահ գործողության հրամանատարությունը տեղակայված կլինի Ստեփանակերտ քաղաքի տարածքում: