Կրկին կողմերին կոչ ենք անում կրակի դադարեցման. Պուտինը՝ ղարաբաղյան հակամարտության սրացման մասին (տեսանյութ)
«Ե՛վ Ադրբեջանը, եւ՛ Հայաստանը մեզ համար օտար չեն: Մենք եւս մեկ անգամ կոչ ենք անում կրակի անհապաղ դադարեցման»: Այս մասին, մեկնաբանելով ղարաբաղյան հակամարտության սրացումն ու անցնող 11 օրերի պատերազմը, ասել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
Իրավիճակի մասին իր կարծիքը հայտնելիս նա նշել է. «Սա ողբերգություն է, մենք շատ անհանգստացած ենք, որովհետեւ թե՛ Ադրբեջանը, թե՛ հայաստանը, թե՛ Լեռնային Ղարաբաղը տարածքներ են, որտեղ ապրում են մեզ հարազատ մարդիկ: Ռուսաստանում ապրում է մոտ 2 միլիոն ադրբեջանցի, եւ մեր հաշվարկներով՝ ավելի քան 2 միլիոն հայ: Հսկայական քանակությամբ ռուսներ ունեն նրանց հետ սերտ մտերիմ, անգամ՝ բարեկամական հարաբերություններ: Իհարկե սա ողբերգություն է, մարդիկ են զոհվում երկու կողմում էլ: Մենք հույս ունենք, որ ամենամոտ ժամկետում այս կոնֆլիկտը կհարթվի»:
Պուտինը նաեւ հույս է հայտնել հակամարտության վերջնական ու շուտափույթ կարգավորման՝ հավելելով, որ այդ հեռանկարը մշուշոտ է, բայց կրկին անգամ կոչ են անում կրակի դադարեցման՝ հնարավորինս արագ ժամկետում:
ՌԴ նախագահը հավելել է, որ Հայաստանը հանդիսանում է Հավաքական անվտանգության կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ եւ Ռուսաստանը պատրաստ է պայմանագրի շրջանակներում կատարել Հայաստանի առաջ իր պարտավորությունները:
«Ռազմական գործողությունները դեռ շարունակվում են, բայց դրանք Հայաստանի տարածքում չեն, մենք պատրաստ ենք մեր պարտավորություններն իրականություն դարձնել, այս առումով ոչ մի խնդիր չկա, մենք միշտ կատարել ենք, կատարում ենք եւ կատարելու ենք պայմանագրային պարտավորությունները : Ես մշտական կապի մեջ եմ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, ՌԴ-ի՝ որպես ռազմավարադաշնակցային գործընկեր, պարտավորությունների կատարման հետ կապված որեւէ դժգոհություններ չկան: