Սահմանադրական դատարանում ընտրում են դատարանի նախագահ եւ փոխնախագահ
Սահմանադրական դատարանում մեկնարկել է աշխատակարգային նիստը, որի ընթացքում քննարկվելու է նաեւ ՍԴ նախագահի եւ փոխնախագահի ընտրության հարցը:
Այս պահին դեռ հստակ տեղեկություն չկա՝ ովքեր են ինքնաառաջադրվել, ում թեկնածությունն է առաջադրվել: Աշխատակարգային նիստը կկայանա այն դեպքում, եթե դրան մասնակցեն 9 դատավորների կեսից ավելին:
Սահմանադրական դատարանի նախագահի կամ փոխնախագահի ընտրությունը կատարվում է գաղտնի քվեարկությամբ:
«Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ օրենքի 19-րդ հոդվածի համաձայն՝ Սահմանադրական դատարանի կազմից նախագահ կարող է ընտրվել այն թեկնածուն, որը ստացել է դատավորների ընդհանուր թվի ձայների երկու երրորդը (6 դատավոր), իսկ այն դեպքում, երբ առաջադրվել է մեկ թեկնածու, ապա ընտրվում է դատավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ (5 դատավոր):
Եթե Սահմանադրական դատարանի նախագահի կամ փոխնախագահի ընտրության ժամանակ քվեարկվող թեկնածուն կամ թեկնածուներից որեւէ մեկը քվեարկության արդյունքում չստանա անհրաժեշտ թվով ձայներ, ապա, համաձայն «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի 19-րդ հոդվածի 2-րդ մասի եւ 20-րդ հոդվածի 4-րդ մասի, 5-օրյա ժամկետում կանցկացվի ընտրության երկրորդ փուլ, որին կարող են մասնակցել առաջին փուլում առավել ձայներ ստացած երկու թեկնածուները: