ՍԴ նորընտիր դատավոր Երվանդ Խունդկարյանն ԱԺ ամբիոնից երդվեց լինել անկախ եւ անաչառ
Քիչ առաջ ԱԺ-ում տեղի ունեցավ ՍԴ նորընտիր դատավոր Երվանդ Խունդկարյանի երդման արարողությունը։ Նշենք, որ մյուս երկու դատավորները երդվել էին դեռ 2 օր առաջ, սակայն Խունդկարյանն այդ ժամանակ դեռեւս նախագահում էր Վճռաբեկ դատարանը։
Այսօր Բարձրագույն դատական խորհուրդը հաստատել է Երվանդ Խունդկարյանի հրաժարականի դիմումը Վճռաբեկ դատարանի նախագահի պաշտոնից։
Մինչ երդումը՝ Խունդկարյանը նաեւ շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ դատավորական համայնքին, պատգամավորներին՝ վստահության համար։
«Հավաստիացնում եմ, որ ոչ թե խոսքով, այլ՝ գործով ամեն ինչ պետք է անեմ ՍԴ-ի իմ գործընկերների հետ՝ էլ ավելի ամրապնդելու Սահմանադրական արժեքները ՀՀ-ում»,- ասաց Խունդկարյանը, այնուհետեւ երդվեց։
«Ստանձնելով Սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնը՝ Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի առջեւ երդվում եմ՝ ապահովել Սահմանադրության գերակայությունը, գործել անկախ եւ անաչառ, հավատարիմ մնալ Սահմանադրական դատարանի դատավորի բարձր կոչմանը»։