Ժամանակն է Ադրբեջանում խաղաղ հեղափոխություն անելու. Սերժ Թանկյան
Աշխարհահռչակ երաժիշտ, System of a Down խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանը մեկնաբանություններ է արել հայ-ադրբեջանական սահմանային լարվածության վերաբերյալ: Նա գրառումներ է կատարել «Ինստագրամ»-ում ու լուսանկարներ հրապարակել: Գրառումներից մեկը, որը հատկապես քննարկվում է հայ օգտատերերի շրջանում, Ադրբեջանում հեղափոխություն անելու անհրաժեշտության մասին է:
«Սա Իլհամ Ալեւն է՝ Ադրբեջանի նավթաօլիգարխիկ նախագահը: Նա իշխանությունը ժառանգել է հորից՝ Հեյդարից, ու իր կնոջը փոխնախագահ է դարձրել: Ադրբեջանն ամեն ինչ է՝ բացի դեմոկրատիայից: Մենք երբեք խաղաղություն չենք ունենա Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ, քանի դեռ Ադրբեջանի ժողովուրդը նորմալ ղեկավարներ ու իր ճակատագիրը որոշելու հարցում խոսքի իրավունք չունի: Ժամանակն է, որ Ադրբեջանում էլ խաղաղ հեղափոխություն լինի, ինչպիսին էր 2018թ.-ին Հայաստանի Թավշյա հեղափոխությունը, որպեսզի այնտեղ խելամիտ ղեկավարներ ու հուսով ենք՝ նաեւ խաղաղություն լինի»,- գրել է նա՝ կից հրապարակելով մի լուսանկար, որի վրա գրված է. «Կանգնեցրե՛ք Ալիեւին»:
Մեկ այլ գրառմամբ Սերժ Թանկյանն ուշադրություն է հրավիրել Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Վագիֆ Դարգյահլիի՝ Մեծամորի ԱԷԿ-ին հարվածելու վերաբերյալ սպառնալիքին: Թանկյանը լուսանկար է հրապարակել, որի վրա գրված է.
«Ադրբեջանը սպառնում է պայթեցնել հայկական ատոմային էլեկտրակայանը»:
Կից գրառմամբ հեգնել է լրատվամիջոցներին, որոնք անհրաժեշտ կերպով չեն լուսաբանում նման սպառնալիքը:
«Հարցրեք լրատվամիջոցներին. «Ե՞րբ է լուսաբանման արժանի դառնում այն հանգամանքը, որ ՄԱԿ-ի մի անդամ (Ադրբեջանը) սպառնում է հրթիռակոծել իր հարեւան երկրի (Հայաստան) ատոմային էլեկտրակայանը»,- գրել է նա:
Ամերիկյան ռեալիթի-շոուների աստղ Քիմ Քարդաշյանը նույնպես գրառում էր կատարել սահմանային լարվածության վերաբերյալ: Նա ներկայացրել էր ադրբեջանցիների գործողությունները եւ իր լսարանին տեղեկացրել Մեծամորի ԱԷԿ-ը հրթիռակոծելու սպառանալիքի մասին: