1.5 տարի է՝ անցումային փուլ է Սահմանադրական դատարանի համար. Մակունցը՝ Վենետիկի հանձնաժողովի առաջարկը չընդունելու մասին
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը քիչ առաջ լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձավ ընդդիմադիր խմբակցությունների կողմից ՍԴ ճգնաժամի վերաբերյալ նախագծի քննարկումը բոյկոտելու հանգամանքին:
«Ցանկացած առիթով, երբ մենք փորձում ենք Սահմանադրական դատարանի շուրջ ստեղծված խնդիրների թնջուկը բացել եւ հաղթահարել, չգիտես՝ ինչու ընդդիմությունը դա որակում է որպես հակապետական քայլ: Ընդ որում, նույն գնահատականները հնչում էին, երբ մենք փորձում էինք հանրաքվեով լուծել այդ հարցը. Ասում էին, որ այդ խնդրի լուծման լավագույն ձեւը Ազգային ժողովում դա անելն է»,- նկատեց նա:
Հարցին, թե իրենց հետաքրքրո՞ւմ է ԲՀԿ-ի ու ԼՀԿ-ի տեսակետները, Մակունցը պատասխանեց, որ իրենց հետաքրքրում է ընդդիմության տեսակետը, իրենց հետաքրքրում է քաղաքացիական հասարակության տեսակետը, միջազգային կառույցների տեսակետը.
«Այդ միջազգային կառույցների հետ խորհրդակցությունների արդյունքում է, որ Ազգային ժողով ներկայացվել է հենց այն նախագիծը, որը ներկայացվել է, որովհետեւ եթե հիշում եք, ի սկզբանե մեր մոտեցումը այլ էր, բայց Ազգային ժողովի քննարկմանը ներկայացվել է բոլորովին այլ նախագիծ»,- ասաց խմբակցության ղեկավարը:
Լրագրողներից մեկն էլ հետաքրքրվեց, թե ինչո՞ւ նախագծում չի ներառվել դատավորների հեռանալու համար անցումային ժամանակահատվածը, որը առաջարկել է Վենետիկի հանձնաժողովը: Մակունցն ասաց, որ Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքը խորհրդատվական է, այն չի կարող պարտադիր բնույթ կրել:
«Այնտեղ նշվում է, որ ՀՀ իշխանությունները, իրավիճակը գնահատելով, պետք է որոշեն անցումային ժամանակահատվածի տեւողությունը: 2018-ից հետո, երբ Սահմանադրական դատարանը նախագահ ունեցավ, անցումային փուլը այդ ժամանակից սկսված է, եւ 1,5 տարուց ավելի անցել է: Եվ որպեսզի չէսկալացվի լարվածություն, մենք հավանության ենք արժանացում այն տեսակետը, որ այս պահին անցումային փուլ պետք չէ»,- պատասխանեց խմբակցության ղեկավարը:
Հարցին, թե ինչո՞ւ չսպասեցին Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքի պաշտոնական հրապարակմանը եւ շրջանառեցին Սահմանադրության փոփոխությունների մասին նախագիծը, Մակունցն ասաց, որ արդարադատության նախարարությունը ակտիվ բանակցութունների մեջ է եղել Վենետիկի հանձնաժողովի հետ: Եվ քանի որ առաջարկների վերաբերյալ կոնցեպտուալ տարաձայնություն չի եղել, սկսել են շրջանառել նախագիծ:
Հիշեցնենք, որ «Իմ քայլը» խմբակցության 53 պատգամավորների կողմից ԱԺ ներկայացված նախագիծը քիչ առաջ առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց: