Ժամը 13:00-ին ԱԺ-ն արտահերթ նիստ է հրավիրելու՝ ՍԴ-ի վերաբերյալ նախագիծը քննարկելու համար. ԼՀԿ-ն հնարավոր է՝ չմասնակցի
Այսօր խորհրդարանում ճեպազրույցների ժամանակ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը տեղեկացրեց, որ առավոտյան 9։30-ին եղել է ԱԺ խորհրդի նիստը։ Խորհրդի նիստից պարզ է դարձել, որ այսօր՝ ժամը 13:00-ին, խորհրդարանի արտահերթ նիստ է հրավիրված, որի ժամանակ երկրի մայր օրենքը պետք է փոփոխության ենթարկվի։
Խոսքը «Իմ քայլը» խմբակցության ներկայացրած Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծի մասին է, որով, ըստ հեղինակների, լուծվում է Սահմանադրական դատարանում առկա ճգնաժամի հարցը:
Մարուքյանը փոխանցեց, որ այդ նախագծի քննարկման համար սահմանված է 3-ժամյա ռեժիմ՝ առաջին ընթերցում, 3 ժամ առաջարկությունների համար եւ երկրորդ ընթերցում։ Մարուքյանն ասաց, որ ամբողջ աշխարհում, երբ Սահմանադրություն է փոխվում, ամիսների աշխատանք է տարվում, իսկ Հայաստանում խորհրդարանը գալիս է, առավոտյան 9։30 իմանում, որ Սահմանադրությունը պետք է փոխվի, գնում է նիստին, ու փոխվում է Սահամանդրությունը։
ԼՀԿ ղեկավարի համոզմամբ՝ սա լուրջ խնդիր է թե՛ միջազգային պարտավորությունների մասով, թե՛ ժամանակին ասվածի եւ քննարկվածի մասով։ «Սրա մասին խոսվել է, երբ դեռ հանրաքվեի որոշումն էր խորհրդարանում քննարկվում։ Հանրաքվեն միակ ճանապարհն է ժողովրդաիշխանության միջոցով. ավելի բարձր լեգիտիմություն ունի: Հիմա պարզվում է, որ խորհրդարանում էլ կարելի է դա անել, եւ պարզվում է, որ Սահմանադրական դատարան դա չի ուղարկվելու առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո»,- ասաց Մարուքյանը։ Նա նաեւ հայտնեց, որ իրենց խմբակցությունն արտահայտել է իր դիրքորոշումը դեռ հանրաքվեի որոշման ընդունման ժամանակ։ Պատգամավորը հայտնեց, որ դեմ են քվեարկել որոշմանն այն ժամանակ, չեն ձեւավորել «ոչ»-ի շտաբ, բոլոր քաղաքական ուժերին կոչ են արել կրկնել նույնը, որի արդյունքում քաղաքական ուժերը չեն ձեւավորվել «ոչ»-ի շտաբ։
Այս անգամ, Մարուքյանի փոխանցմամբ, չի բացառվում, որ իրենց խմբակցությունը չմասնակցի նիստին, քանի որ նույն բաները երկրորդ անգամ չեն ցանկանում ասել։ Դեռ քննարկումներ են տարվում նիստին մասնակցել-չմասնակցելու հարցի շուրջ, բայց, Մարուքյանի խոսքով, դոմինանտ կարծիքը խմբակցությունում այն է, որ անիմաստ է մասնակցել նիստին։