Վերաքննիչ դատարանը քննում է Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցը. նա եւս մասնակցում է նիստին
Վերաքննիչ քրեական դատարանում՝ դատավոր Արսեն Նիկողոսյանի նախագահությամբ, շարունակվում է Մարտի 1-ի գործով ամբաստանյալ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների բողոքի քննությունը:
Ռոբերտ Քոչարյանը նիստին մասնակցում է: Պաշտպան Հայկ Ալումյանն էլ նշեց, որ նա հատուկ ուզել է գալ այսօրվա նիստին, որպեսզի դատավորին հետաքրքրող հարցերին տա պատասխաններ:
Հիշեցնենք՝ պաշտպանները բողոքարկել են Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրի դատավոր Աննա Դանիբեկյանի որոշումը՝ Քոչարյանին Արցախի եւ Հայաստանի նախկին վարչապետների անձնական երաշխավորությամբ ազատ չարձակելու վերաբերյալ: Որոշման դեմ առաջին բողոքը պաշտպանները հետ էին վերցրել՝ պատճառաբանելով, որ այն մակագրվել է մի դատավորի, որը չի կարող Ռոբերտ Քոչարյանի գործով արդարադատություն իրականացնել. խոսքն Արմեն Դանիելյանի մասին էր, որը նախորդ տարի բեկանել էր Քոչարյանին ազատ արձակելու որոշումը եւ դարձյալ կալանավորելու որոշում կայացրել:
Դատավոր Արսեն Նիկողոսյանը տեղեկացրեց, որ տուժողների ներկայացուցիչներ Սեդա Սաֆարյանը եւ Տիգրան Եգորյանը հայտնել են, որ նիստին կներկայանան ավելի ուշ: Կողմերը չառարկեցին նրանց բացակայության պայմաններում նիստը սկսելուն: Պաշտպան Հայկ Ալումյանն էլ ասաց, որ պաշտպան Ռուբեն Սահակյանը դիմում է հասցեագրել դատարանին՝ տեղեկացնելով, որ ինքը 73 տարեկան է եւ կորոնավիրուսով պայմանավորված՝ գտնվում է ռիսկային խմբում. «Ուստի իմ կողմից ստորագրված վերաքննիչ բողոքը կներկայացնի Հայկ Ալումյանը, այս հարցը համաձայնեցված է նաեւ պարոն Քոչարյանի հետ»,- գրել է Սահակյանը:
Նշված հարցի վերաբերյալ դատարանը կարծիք հարցրց Ռոբերտ Քոչարյանից, եւ վերջինս որեւէ առարկություն չներկայացրեց: