Պղտոր ջրում ձուկ որսացողները
Համավարակի տարածման տեմպերն օրեցօր ահագնանում են, ու ակնհայտ է, որ այս իրավիճակից կարող ենք դուրս գալ միայն բոլորիս համատեղ ջանքերով՝ մի կողմ դնելով բոլոր տարաձայնությունները։ Մի խոսքով՝այս պահին մեզ առավել, քան երբեւէ միասնություն է պետք։ Ընդորում՝ սա կարծես թե բոլորն են հասկանում, եւ միասնության կոչերն ավելի ու ավելի հաճախ են հնչում։
Բայց, որքան էլ տարօրինակ է, միասնություն չկա այն հարցում, թե ինչի՞ շուրջ պետք է համախմբվել։ Մինչդեռ տրամաբանորեն՝ այդպիսի հարց պիտի չառաջանար։ Եթե երկրում համաճարակ է՝ ուրեմն պիտի միասնաբար պայքարել համաճարակի դեմ, այսինքն՝ կոնկրետ այս դեպքում, միասնաբար պահպանել պարետատան սահմանած կանոնները, տնից դուրս գալ միայն ծայրահեղ անհրաժեշտության դեպքում, ամենուր դիմակներ կրել, հաճախ ախտահանել ձեռքերը, պահպանել սոցիալական հեռավորություն, եւ այլն։ Եթե պատերազմ է՝ պիտի համախմբվել թշնամու դեմ, եւ ոչ թե հրամանատարին փոխելու գաղափարի շուրջ (հրամանատարության գործողությունները հետո էլ կարելի է քննարկել), եթե երկրաշարժ է՝ պիտի համախմբվել դրա հետեւանքները վերացնելու աշխատանքների շուրջ, եւ ոչ թե, ասենք, քաղաքաշինության նախարարին պատասխանատվության ենթարկելու նպատակով։ Բայց՝ չէ. հիմա Հայաստանում տեսակետ կա նաեւ, թե պետք է համախմբվել եւ որպես համավարակի դեմ պայքարի առաջին քայլ՝ հասնել վարչապետի ու գործող կառավարության հրաժարականին, ու միայն դրանից հետո անցնել կորոնավիրուսի դեմ բուն պայքարին (ենթադրաբար՝ բնակչությանը հորդորել ամենուր դիմակներ կրել, պահպանել սոցիալական հեռավորություն եւ այլն)։
Հասկանալի է, որ իշխանությունները համավարակի դեմ պայքարում նաեւ լուրջ թերացումներ են ունեցել (աշխարհի որեւէ կառավարություն անթերի չի գործել), բայց եկեք հասկանանք՝ որո՞նք են մեր կառավարության հասցեին առավել հաճախ հնչող քննադատությունները։ Դրանք, ըստ էության, երեքն են։ Առաջին՝ կարանտինային սահմանափակումները ձեւական բնույթ էին կրում։ Ճիշտ է, մեծ հաշվով՝ այդպես էլ կար։ Ենթադրաբար՝ այլընտրանքն այն էր, որ ոստիկանությունը, փողոցները լցված, պիտի մահակներով ծեծեր կարգազանցներին ու աջ ու ձախ տուգաներ բոլորին։ Երկրորդ՝ պետք էր շատ արագ բնակչության համատարած թեստավորում իրականացնել։ Զուտ մասնագիտական տեսանկյունից որքանով է արդարացված այս քննադատությունը՝ դժվար է ասել, ամենայն հավանականությամբ՝ վարակի վաղ հայտնաբերումն իսկապես որոշակի օգուտ կտար (մարդիկ ավելի զգույշ կլինեին եւ ուրիշներին չէին վարակի), բայց կառավարությունն արդեն երկար ժամանակ է բոլորին կոչ է անում առօրյայում վարվել ճիշտ այնպես, ինչպես կվարվեին, եթե վարակակիր լինեին կամ վստահ լինեին, որ դիմացինը վարակակիր է։ Այսինքն՝ եթե բոլորը հետեւեն այս հորդորին, մեծ տարբերություն չի լինի՝ համատարած թեստավորում եղե՞լ է, թե ոչ։ Եվ երրորդ՝ կառավարությանը քննադատում են, որ այս աղետալի պայմաններում SOS չի հնչեցնում եւ ամբողջ աշխարհից օգնություն չի խնդրում։ Այո, Հայաստանն այսօր իսկապես օգնության կարիք ունի, եւ առաջին հերթին՝ ֆինանսական օգնության, ու այդ քննադատությունները գուցեեւ տեղին են։ Բայց ուշադրություն դարձրեք՝ այդ թեմայով իշխանություններին քննադատում են հատկապես նրանք, ում քաղաքական «պապաներն» իրենց անձնական միջոցներով կարող էին Հայաստանի պես մի քանի երկրի սոցիալ-տնտեսական ճգնաժամ հաղթահարել։
Մի խոսքով՝ մեզ իսկապես միասնություն է պետք։ Առաջին հերթին՝ կառավարության եւ հասարակության միջեւ։ Քաղաքական ուժերն էլ կմիանան՝ լավ, չեն միանա՝ իրենք գիտեն։ Բայց «պղտոր ջրում ձուկ որսալը» լավ բան չէ։