Այն քաղաքացիները, որոնք տուգանվել են 100 հազար եւ ավելի դրամով, կվճարեն 10 հազար դրամ․ Վահե Դանիելյան
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկում է «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում լրացում եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը։ Արդարադատության փոխնախարար Վահե Դանիելյանն առավոտյան կայացած արտահերթ նիստի ժամանակ ներկայացրեց, որ նախագծով առաջարկվում է նվազեցնել դիմակ չկրելու համար նախատեսված տուգանքի չափը։ Ըստ ներկայիս կարգավորման՝ արտակարգ դրության ռեժիմը խախտող քաղաքացիները կարող են տուգանվել 100-250 հազար դրամ, իսկ առաջարկվող նախագծով այն 10 հազար դրամ է։ Այս կարգավորմամբ, սակայն, մեկուսացման եւ ինքնամեկուսացման պայմանները խախտելու դեպքում տուգանքի չափը չի փոխվել։
Պատգամավորներից մի քանիսը մինչեւ երկրորդ ընթերցում հանդես են եկել առաջարկներով։ Վահե Դանիելյանը հիմնական զեկույցի ժամանակ ներկայացրեց դրանք։ Արդյունքում օրենքը ունենալու է հետադարձ ուժ, եւ այն քաղաքացիները, որոնք տուգանվել են 100 հազար դրամով եւ ավելի, կօգտվեն այս հնարավորությունից։ Եռամսյա ժամկետում ոստիկանությունը կվերանայի այդ դատական ակտերը եւ կսահմանի 10 հազար դրամ վարչական պատասխանատվություն։