Տեղի ունեցածն այլ կերպ, քան քստմնելի սադրանք, կներեք, ես չեմ կարող անվանել. ՀՀ վարչապետը դատապարտեց ԱԺ-ում տեղի ունեցածը
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը քիչ առաջ ԱԺ ամբիոնից անդրադարձավ այսօր առավոտյան տեղի ունեցած միջադեպին։ Մինչ այդ, սակայն, նա բոլորին շնորհավորեց Շուշիի ազատագրման 28-րդ տարեդարձի, ինչպես նաեւ 2018 թվականի ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխության հաղթանակի 2-րդ տարեդարձի կապակցությամբ։
«Իմ եզրափակիչ ելույթը պիտի վերաբերեր տեղի ունցած քննարկումներին եւ կառավարության ծրագրի ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցին, բայց չեմ կարող չանդրադառնալ այն ամենին, ինչ տեղի է ունենում եւ տեղի է ունեցել այս դահլիճում եւ այսօր առավոտյան տեղի ունեցավ մեր բոլորի աչքի առաջ։
Ես ուզում եմ միանշանակ եւ աներկբա ընդգծել իմ վերաբերմունքը՝ ասելով, որ դատապարտում եմ բռնության ցանկացած երեւույթ՝ իր բոլոր դրսեւորումներով։ Ուզում եմ ընդգծել՝ բռնությունը՝ իր բոլոր դրսեւորումներով։ Որովհետեւ բռնությունը լինում է ոչ միայն ֆիզիկական, այլեւ բռնությունը լինում է բարոյական, բռնությունը լինում է հոգեբանական։ Պետք է շատ ուղիղ ընդգծել, որ արդեն 2 տարի հեղափոխական թիմը, այդ թվում՝ այս խորհրդարանական մեծամասնությունը եւ այս կառավարությունը, հետեւողականորեն եւ շարունակաբար ենթարկվում են բարոյական ու հոգեբանական բռնությունների։
Ներողություն եմ խնդրում ասելու համար, բայց խորհրդարանական մեծամասնության կին պատգամավորներին սոցիալական ցանցերում սպառնում են բռնաբարել, նրանց երեխաներին սպառնում են փողոցներում սատկացնել, ամենավերջին ստահոդ, քստմնելի տեղեկություններն են տարածում ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցությունը ներկայացնող պատգամավորների վերաբերյալ, եւ այս ամենն ունի 1 նպատակ՝ խեղճացնել քաղաքական մեծամասնությանը, քայքայել քաղաքական մեծամասնությանը, քայքայել ժողովրդի եւ քաղաքական մեծամասնության միջեւ առկա մեծամասնությունը։
Եվ, այո,՛ երեկ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավարն ինձ հրավիրել է սուրճ խմելու, եւ ես ընդունել եմ հրավերը, ես ինքս իջել եմ իմ նախկին աշխատասենյակը, որտեղ այժմ պարոն Մարուքյանն է նստում եւ ուղիղ ասել եմ, որ՝ այո՛, պարո՛ն Մարուքյան, մենք բոլորս ունենք հիմքեր՝ կասկածելու, որ դուք եւ ձեր գործունեությունը՝ այդ ողջ հոգեբանական, բարոյական բռնությունները եւ, ի վերջո, ֆիզիկական բռնություններ գործարկելու պլանի մի անբաժանելի մասն եք, եւ ես, այսօր դիտելով առավոտյան տեղի ունեցածի տեսագրությունը, մի պարզ հարց եմ տալիս։ Միջադեպը, որը դատապարտելի է, տեղի է ունցել ա՛յ այնտեղ»,- ասաց վարչապետը՝ ցույց տալով միջադեպի վայրը։
Այնուհետեւ նա հարց բարձրացրեց, թե այդ հատվածում ի՞նչ գործ ուներ ելույթ ունեցող պատգամավորը: «Երբ որ ամբիոնից իջնում էր եւ մեծ արագությամբ գնում էր դեպի պատգամավոր Սասուն Միքայելյանը, ինչի՞ համար էր գնում՝ քաղաքական երկխոսություն ծավալելո՞ւ։ Եթե նույնիսկ Սասուն Միքայելյանը շարժվել էր, որտեղի՞ց վստահությունը, որ նա, ուղղակի վրդովմունքը իր ձեւով արտահայտելով, դուրս չէր գալու այս դահլիճից։ Տեղի ունեցածն այլ կերպ, քան սադրանք, քստմնելի սադրանք, կներեք, ես չեմ կարող անվանել»: