Կառավարությունը գյուղացիներին անհատույց դիզվառելիք եւ պարարտանյութ չի տրամադրելու․ Գաբրիելյան
Կառավարությունը գյուղացիներին անհատույց դիզվառելիք եւ պարարտանյութ չի տրամադրելու։ Այս մասին այսօր ՀՀ կառավարության մամուլի կենտրոնում ասաց Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե չե՞ն պատրաստվում գյուղացիներին անհատույց տրամադրել պարարտանյութ, սերմացու եւ այլ աջակցություն այս ժամանակաշրջանում։
Նրա խոսքով՝ երբ կառավարությունը դադարեցրեց գյուղացիներին պարարտանյութ տրամադրել, դրանից հետո շուկայում մրցակցություն առաջացավ, եւ գները նվազեցին։
«Հիմա քննարկվում է ծրագիր, որով փորձելու ենք սուբսիդավորված կարգով որոշակի խմբաքանակ աշնանացան ցորենի սերմացու տրամադրել, հիմնականում՝ անջրդի տարածքներում ցանելու համար»,- ասաց Գաբրիելյանը։
Խոսելով Հայաստանում ցորենի ինքնաբավության մակարդակի մասին՝ նա նշեց, որ ՀՀ-ն մոտ 30%-ով ինքնաբավ է ցորենով։