Նպաստառու ընտանիքներն իրենց նպաստի 50 տոկոսի չափով օժանդակություն կստանան
ՀՀ կառավարությունը քիչ առաջ հաստատեց կորոնավիրուսի տնտեսական հետեւանքների չեզոքացման 13-րդ միջոցառումը։
Հարցը զեկուցող աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանն ասաց, որ միջոցառման նպատակն է օժանդակել սոցիալական խնդիրների առջեւ կանգնած սոցիալապես անապահով ընտանիքներին։
«Միջոցառման շահառու են 2020 թվականի ապրիլի դրությամբ ընտանեկան եւ սոցիալական նպաստների իրավունք ունեցող ընտանիքները։ Խոսքը շուրջ 85 հազար ընտանիքի մասին է։ Աջակցությունը տրամադրվում է սույն միջոցառման 2-րդ կետով նախատեսված՝ յուրաքանչյուր ընտանիքին իր նպաստի չափով՝ 50 տոկոս, որի 70 տոկոսը տրամադրվում է կանխիկ վճարման ձեւով ապրիլ ամսվա նպաստի վճարման հետ միասին, իսկ 30 տոկոսը փոխանցվում է՝ որպես բաժանորդի սպառած էլեկտրական էներգիայի դիմաց վճար։ Շահառուի բաժանորդ չհանդիսանալու դեպքում գումարը տրամադրվում է կանխիկ եղանակով»,- ասաց Բաթոյանը։
Նախարարն ասաց, որ սույն միջոցառման ենթակետով նախատեսված գումարը յուրաքանչյուր բաժանորդ նպաստառու ընտանիքի անվամբ փոխանցվում է էլեկտրական էներգիա մատակարարող ընկերությանը: Ընդ որում, շահառուի պարտքի առկայության դեպքում այդ գումարն ուղղվում է բնակիչ-բաժանորդի ունեցած պարտքի մարմանը, իսկ դրա բացակայության դեպքում՝ ձեւակերպվում՝ որպես կանխավճար: