Արա Բաբլոյանի եւ Արսեն Բաբայանի մեղադրանքները փոփոխվել են
ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանի եւ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանի մեղադրանքները վերադաս դատախազի ցուցումի համաձայն՝ փոփոխվել են: Այս մասին ՀԺ-ի հարցին ի պատասխան՝ տեղեկացրին ՀՔԾ լրատվական բաժնից:
Հսկող դատախազը, հիշեցնենք, ցուցում էր տվել առաջադրված մեղադրանքները փոփոխելու եւ նոր մեղադրանքներ առաջադրելու վերաբերյալ: Մասնավորապես, Դատախազությունը գտել էր, որ Բաբլոյանին պետք է մեղադրանք առաջադրվեր ոչ թե Սահմանադրական դատարանի լիազորություններին տիրանալու, այլ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար, իսկ Արսեն Բաբայանին՝ ոչ թե ՍԴ լիազորություններին տիրանալուն օժանդակելու, այլ դարձյալ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար: Առաջադրված մյուս մեղադրանքի՝ պաշտոնեական կեղծիքի վերաբերյալ, դատախազն անհամաձայնություն չուներ:
Ըստ այդմ՝ Արա Բաբլոյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ եւ 314-րդ հոդվածի 1-ին մասերով, իսկ Արսեն Բաբայանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ եւ 314-րդ հոդվածի 1-ին մասերով:
Վարույթն իրականացնող մարմինը նրանց վերաբերյալ քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցները բավարար է համարել՝ գործով մեղադրական եզրակացություն կազմելու եւ գործը դատարան ուղարկելու համար, որի մասին տեղեկացվել են մեղադրյալներն ու նրանց պաշտպանները, եւ գործի նյութերը տրամադրվել են նրանց՝ ծանոթանալու համար:
Արքեպիսկոպոսը քայլերթ է սկսել. Վենեցյանը, Աշոտյանը, Միհրան Պողոսյանը ողջունել ու միացել են նրա գլխավորած շարժմանը