Խորհրդարանն ամբողջությամբ ընդունեց հակածխախոտային հայտնի օրինագիծը․ կողմ քվեարկեց 76 պատգամավոր
Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ եւ «Ծխախոտային արտադրատեսակների եւ դրանց փոխարինիչների օգտագործման հետեւանքով առողջությանը հասցվող վնասի նվազեցման եւ կանխարգելման մասին» եւ կից օրենքների նախագծերի փաթեթը ընդունեց։
Հակածխախոտային այս նախագծի վերաբերյալ ԱԺ-ում ամենատարբեր կարծիքներ հնչեցին։ Նախքան քվեարկությունը «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը նշեց, որ քննարկումներ են ունեցել խմբակցության ներսում, Կառավարության հետ, ողջունում են նախաձեռնությունը, բայց քանի որ որոշ խնդրահարույց հարցեր կան, պատգամավորները տարբեր կարծիքներ ունեն, դրա համար «Իմ քայլը» ազատ կքվեարկի։ Հետեւաբար Թունյանն առաջարկեց ընդունել նախագիծը, ապա ԱԺ-ում օրենդրական նախաձեռնությունների միջոցով շտկել բացերը։
«Իմ քայլ»-ի պատգամավոր Լուսինե Բադալյանն էլ, անդրադառնալով նախագիծը ներկայացրած առողջապահության փոխնախարար Լենա Նանուշյանի հայտարարությանը, թե դեմ քվեարկողների խղճին կարող են մնալ ծխախոտից մահացության դեպքերը, ասաց, որ դա անարգանք է պատգամավորի ինստիտուտի հանդեպ։
Սասուն Միքայելյանն էլ կարծում է՝ նախագիծը պետք է հետ կանչել, մշակել, նոր բերել, ոչ թե աշխատանքային խումբ ստեղծել օրենքի ընդունումից հետո։